Home » Archive for 24 Prill, 2018

Shënohet Dita Botërore e Librit, aktivitete të larmishme në fakultetin e Histori-Filologjisë

Në kuadër të Ditës Botërore të Librit është kthyer në traditë tashmë organizimi i aktiviteteve të ndryshme në Tiranë, të cilat promovojnë rëndësinë që ka libri në jetën e njeriut dhe pushtetin e pakufijshëm të dijes që përftohet prej tij. Prej vitesh, departamenti i letërsisë në Fakultetin e Historisë dhe të Filologjisë në Universitetin e Tiranës, organizon një sërë... 

Valon Nuhiu drejtor i shtëpis së kulturës “Abdulla Krashnica”

Valon Nuhiu me shumicë votash eshtë emëruar drejtor i shtëpis së kulturës Abdulla Krashnica. Valoni vie në vend te Gani Veselit. Valon Nuhiu me profesion është aktorë ndërsa tashmë është edhe punetorë i teatrit të Preshevës .  Read More »

Reshat Neziri zgjidhet drejtor në bibliotekën “Mehmet Jusufi”

Në seancën e tretë të kuvendit komunal me shumicë votash Reshat Neziri është emëruar drejtor në bibliotekën e qytetit Mehmet Jusufi në Preshevë. Reshat Neziri me profesion është magjistër i shkencave politike ndërsa gjatë karrierës së tij ka qenë këshilltarë, drejtorë në Rtv Presheva e zv.kryetarë i komunës së Preshevës. Neziri njihet edhe pasionant i librit ku deri më... 

Katër helikopterë vërshojnë qiellin e Preshevës, vazhdojnë shqetsimet ndaj qytetarëve shqiptarë

Gjatë ditës së sotme mbi qiellin e Preshevë kanë manovruar katër helikopterë ushtarak. Pas aeroplanëve tani Serbia po promovon edhe helikopterët duke shqetsuar qytetarët shqiptarë.  Read More »

Sefer Seferi: Asnjëherë nuk kam menduar se do të ndeshem me Fury

“Do të jetë një ëndërr e bërë realitet, asnjëherë nuk do të kisha menduar se do të ndeshesha me idhullin tim Tyson Fury”, shprehet Seferi. Meçi i ardhshëm i boksierit britanik, Tyson Fury, nuk është konfirmuar zyrtarisht, megjithatë, duket se do të jetë ndaj Sefer Seferit, shkruan “Daily Mail”, duke iu referuar “20 minutes”. Për boksierin shqiptar nga Maqedonia, kjo do... 

SHKOLLA E HOTIT

Nxanësit e saj të mirë I ngjitën lartësitë në Prishtinë, Tiranë. Amerikë. Tani tek dera e në klasa nuk lëvizin as minjtë. Hyra brenda saj Me frikën se më zenë çatia. Me frikën se më ndëshkon Historia. As zogjtë nuk vijnë të këndojnë tek dritaret Germat shqipe nuk kanë Festë të Abetares. Toka, gurët, lisat flasin shqip Shkolla e rrënuar e Hotit E mbetur jetime pa fëmi. E... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch