Home » Archive for 26 Prill, 2018

Ramës në Berlin iu kërkua gjykimi i Tahirit

Kancelarja Angela Merkel pas takimit nuk dha asnjë sinjal për të orientuar dëgjuesin se a do të votojë Gjermania pro hapjes së negociatave, apo do ta shtyjë këtë vendim për një moment më të përshtatshëm. Vizita e parë e kryeministrit shqiptar, Edi Rama menjëherë pas rekomandimit të Komisionit të BE-së për fillimin e bisedimeve të anëtarësimit në Berlin nuk ka shkuar ashtu... 

Të shtunën promovohet libri “Themelimi i Universitetit të Tetovës”

Të shtunën më 28 prill në ora 18:00, nga “ABSM Ausbildungs- und Beratungsstelle” dhe Lidhja Shqiptare në Botë, do të zhvillohet ceremonia e promovimit të librit “Themelimi i Universitetit të Tetovës”, shkruar nga profesor Milaim Fejziu, intelektual elitar, veprimtar i shquar, si dhe njëri ndër themeluesit e Universitetit të Tetovës. Autori do jetë i pranishëm në ceremoninë... 

Nora e artë, Distria e argjendtë

Nora Gjakova ka fituar medaljen e artë në Kampionatin Evropian, derisa Distria Krasniqi të argjendtën. Kosova e ka nisur me dy medalje Kampionatin Evropian të Xhudos, që në ditën e parë. Xhudistja pejane Nora Gjakova është shpallur kampione e Evropës në kategorinë deri në 57 kilogramë, në Evropianin që po mbahet në Tel Aviv. Ajo arriti të artën për herë të parë pasi mposhti... 

Britania e madhe: Do të shkelim çdo vend që del në anën e Serbisë

Britania e Madhe po ndërmerr hapa konkrete për ta ndarë Serbinë nga Rusia dhe për t’i siguruar Kosovës vend në Kombet e Bashkuara, shkruan një portal serb. Nga Londra vjen një porosi e drejtpërdrejtë për Beogradin, por edhe të gjitha vendet të cilat mund të shqyrtojnë tërheqjen e njohjes së pavarësisë së Kosovës; “Do ta shkelim çdo vend i cili e përkrahë Serbinë në lidhje... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch