Home » Archive for 7 Maj, 2018

PROMOVIM I SHKËLQYESHËM I LIBRIT ME MODERIM DHE PIKA MUZIKORE TË NIVELIT TË LARTË ARTISTIK

Shkruan: Xhemaledin SALIHU   Të shtunën, më 5 maj 2018, në sallën e Kuvendit komunal të Preshevës, Shoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore e Luginës së Preshevës me seli në Preshevë organizoi promovimin e librit monografik “Presheva pjesë e pandarë e Lëvizjes kombëtare nëpër shekuj”të Xhemaledin Salihut, profesor, në botim të Shoqatës për Trashëgimi dhe Krijimtari... 

Atdhe Nuhiu ka vazhduar shkëlqimin në futbollin anglez

Sulmuesi i Përfaqësueses së Kosovës ka shënuar një tjetër gol me skuadrën e Sheffielid Wednesday. Në përballje ndaj Norwichit, Nuhiu ka shënuar golin e parë në këtë sfidë në minutën e 14-të. Pas një harkimi të bukur në zonë nga Reach, Nuhiu u shkëput mirë me kokë dhe shënoi për 1-0. Goli ndaj Norwichit ishte i nënti në këtë kampionat për sulmuesin nga Presheva. Përveç... 

Elita politike është manipulatorja dhe pronarja e korrupsionit

Nga Skënder S.KAPITI Nuk ka dhe nuk funksionon demokracia aty ku politika është  baraz  dhe identifikohet me korrupsionin. Gjatë këtij tranzicioni  në Shqipëri kemi parë vetëm ndërrim pushtetesh apo më sakt ndërrim pronarësh politikë të korrupsionit, pasi korrupsioni as nuk u luftua dhe as nuk u ndëshkua por vetëm sa u rrit dhe u perfeksionua nga elita politike pavarësisht alternimeve ... 

Pasqyrim origjinal i trajtimit të temave

Bajram Muharremi-Bistrica përmes poezisë gjeti aftësitë e mrekullueshme për të shprehur gëzime e hidhërime, vuajtje dhe fitore, dashuri ndaj vendlindjes, krenari për ata që me pushkë në dorë i dolën zot atdheut Nga XHAVIT ÇITAKU Bajram Muharremi- Bistrica ka filluar ngadalë por cilësisht të hyjë në krijimtarin letrare shqipe. Deri me tash ai ka botuar një libër- vepër të pasur... 

PANAIRI KOMBETAR I LIBRIT “FIERI 2018” (10 – 13 MAJ)

-Çelet në Fier, në datat 10 – 13 Maj, në ambientet përpara ish-Turizmit,  Panairi Kombëtar i Librit. – Të ftuar do të jenë personalitetet më të njohura të letrave, shkrimtarë, poetë, akademikë, përfaqësues të medias e politikës, të cilët vijnë nga Shqipëria, Kosova, Mali i Zi e Maqedonia. – Ceremonia e hapjes mbahet më datën 10 Maj, ora 11.00, ku do të marrin... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch