Home » Archive for 8 Maj, 2018

Trump ndërpret marrëveshjen bërthamore me Iranin

Përkundër kërkesave europiane për të mos u tërhequr nga marrëveshja me Iranin, presidenti amerikan Donald Trump nga Shtëpia e Bardhë sapo shpalli vendimin për tu tërhequr nga marrëveshja bërthamore me Iranin e realizuar nga administrata Obama. Kjo marrëveshje njihej si më e vështira e arritur mes Teheranit dhe Perëndimit, ndërsa pak ditë më parë presidenti francez Emanuel Macron... 

Franca kërkon heqjen e disa ajeteve kuranore, tërbohet Turqia: Ky është kulmi i injorancës dhe idiotësisë në epokën moderne

Zëdhënësi dhe nënsekretari i përgjithshëm i Presidencës së Republikës së Turqisë, Ibrahim Kalin, theksoi të dielën se Kurani i Madhërishëm do të ruhet deri në ditën e kiametit. Plot 300 intelektualë dhe politikanë francezë bënë një kërkesë që shkaktoi reagimin e Ankarasë zyrtare. Emrat në fjalë, mes të cilëve edhe ish-presidenti i Francës, Nicolas Sarkozy, kërkuan... 

Blic: Kosova pëmes Shaip Kamberit kontrollon Luginën e Preshevës

Serbia ia ka frigën Veselit dhe SHIK-ut,shkruan BLIC-i i Beogradit Autoritetet e Kosovës, të udhëhequr nga Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, mbajnë kontakte me përfaqësuesit politikë të shqiptarëve në jug të Serbisë gjatë gjithë kohës. Kështu shkruan gazeta beigradase “Blic” dhe shton se Veseli në mënyrë të kontrolluar e percjell situatën dhe të përgatitur për veprime... 

Boshnjakëzimi-islamizimi dhe turqizimi e në fund tjetërsimi i Kombit Shqipëtar në Luginë të Preshevës

Lugina e  Preshevës viteve  të  fundit, është  duke  u përballur  me  luftën  speciale të  Serbisë, që  drejtohet  kundër kësaj  treve, por edhe kundër   Republikës së Kosovës e më gjerë! Serbia në  bashkëveprim me  Myftinin e  Sanxhakut të Novi Pazarit, më  njerëz të  caktuar të Bashkësisë  Islame të Preshevës,  por edhe  në   aleancë dhe bashkërendim... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch