Home » Archive for 18 Maj, 2018

KËRCËNIMI RUS – KËRCËNIMI I JASHTËM KRYESOR NDAJ KOSOVËS

Nga dr. Islam LAUKA -Kumtesa  “Kërcenimi rus – kërcenimi i jashtëm kryesor ndaj Kosovës”e mbajtur nga doktor i shkencave politike, Islam LAUKA, diplomat e pedagog, më 17 maj 2018, në Prishtinë , në Simpoziumin shkencor ndërkombëtar, “Pavarësia e Kosovës dhe sfidat e shtetndertimit” organizuar nga Akademia e Shkencave dhe e Arteve të Kosovës. –   Këto... 

Pa kërcënimin rus, Ballkani Perëndimor do të mbetet edhe një kohë të gjatë si partner dhe jo anëtar

“Pa një kërcënim të vërtetë nga Rusia te vendet e Ballkanit Perëndimor, ata do të mbesin edhe një kohë të gjatë si partnerë dhe s’do jenë anëtarë të BE”. BE në samitin e Sofjes u ka premtuar gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor perspektivë si partnerë. Kjo është akoma larg anëtarësimit, shkruan Andreas Ernst për “NZZ”. Dhe kjo është e kuptueshme pasi shumë... 

Shaqiri dëshiron të luajë në Ligën e Kampionëve

“Është e rëndësishme për mua që të gjej një klub ku trajneri dhe drejtuesit të shprehin interes për mua. Do të ishte më mirë nëse ky klub luan në Evropë. Synimi i çdo futbollisti është të luajë në Ligën e Kampionëve”, thotë vetë 26-vjeçari. Futbollisti shqiptar, Xherdan Shaqiri është i hapur për një kalim nga Stoke City te Tottenham Hotspur, i joshur nga mundësia... 

Urimet për muajin e Ramazanit me simbole turke dhe arabe!?

Shkruan: Xhemaledin SALIHU   Më 16 maj 2018 filloi muaji i Ramazanit dhe kuptohet filluan edhe urimet e shqiptarëve në faqet e rrjeteve sociale. Ajo që më tërhoqi vëmendjen nga këto urime, për 2-3 ditë me radhë ishte se kryesisht urimet e Shqiptarëve, me perkatësi fetare islame ishin me simbole turke dhe arabe, ndonjë bënte përjashtim me simbole shqiptare. Shqiptarët i takojnë tri... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch