Home » Archive for 22 Maj, 2018

Kurti: Pse Kosova nuk e ngriti problemin e shqiptarëve në Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti në një konferencë për media ka paraqitur planin 4+1 për dialogun me Serbinë të subjektit të cilin ai e udhëheq por ka përmendur edhe pozitën shqiptare në Bujanoc, Preshevë dhe Medvegjë. Ky plan parasheh të bëhet bilanci shtetërorë i dialogut 2011-2017, të hapet dialog i brendshëm, të fillohet dialogu me Bashkimin Evropian për dialogun... 

Serbia lejon botimin e 5 librave në gjuhën shqipe

Katalogut të teksteve në Gjuhën shqipe, të lejuara nga Ministria e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë  të Rep.Serbisë, iu shtuan edhe tekstet, si:  Abetarja, Dituri Natyre 1, Edukimi Figurativë 1,2,3, nga shtëpia botuese ‘’Albas’’ në Preshevë, transmeton rtv aldi. Më datë 11.05.2018 ka ardhur  vendimi nga MASHT. Rep.Serb me të cilën dhe është lejuar botimi i librave nga... 

BE dhe Turqia në garë për Ballkanin

Kthesë pas samitit të Ballkanit: rritja e ndikimit turk në Ballkan paraqitet si një alternativë tjetër kundër perspektivës së qartë europiane, shkruan media europiane euractiv.de duke kujtuar vizitën e presidentit Erdogan në Sarajevë vetëm dy ditë pas takimit në Sofje. Duke bërë një rezyme të shkurtër të historisë osmane dhe islame në Ballkan, më tej media citon Erdoganin në... 

Prizreni dhe Tirana, në top-10 destinacionet nga “Lonely Planet”

Në renditjen e saj, Prizreni ndodhet në vendin numër katër, kurse kryeqyteti shqiptar në atë të dhjetë. Prestigjiozja amerikane që boton guidat më të famshme në botë për udhëtimet “Lonely Planet”, ka renditur Prizrenin dhe Tiranën ndër 10 vendet që duhen vizituar patjetër nga turistët këtë verë. Në renditjen e saj, Prizreni ndodhet në vendin numër katër, kurse kryeqyteti... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch