Home » Archive for 24 Maj, 2018

Talat Xhaferi zotohet për hapjen e kufirit Miratoc – Llojan

Pas vizitës në Serbi, kryeparlamentari Talat Xhaferi ka vizituar edhe komunën e Preshevës. Në takimin e realizuar me kryetarin e komunës dhe të kuvendit Sami Salihu, temë kyçe ishte hapja e kufirit MIratoc – Llojan. Kryeparlamentari i Republikës së Maqedonis z Talat Xhaferi ju drejtua mediave ku tha se kjo është  ndalesa  e fundit në Preshevë  dhe përmbyllet vizita ime zyrtare... 

KF Lugina merr tri pikë në tavolinë

K.F. ”Lugina” ndeshjen e saj të radhës duhej të përballej me  K.F ”Rota”. Ekipi musafirë nuk udhëtoi drejt Preshevës, duke bërë që KF Lugina ti merr tri pikë në tavolinë. Trajnerin Jeton Rexhepi ka thënë se ky rezultat e bënë që klubi futbollistikë ”Lugina” të sigurojë vendin e dytë në Ligën e rrethit të Pçinjës. K.F ”LUGINA” ndeshjen e saj të radhës do... 

Deponia e Preshevës, rrezik për jetën e qytetarëve, ndalohet keqpërdoruesit

Deponitë e egra në Komunën e Preshevës janë një pasqyrë e disfatës shoqërore për mirëmbajtjen e ambientit. Këtë fenomen po e fuqizojnë , qytetarë të pandërgjegjshëm duke  hedhur mbeturina vend e pa vend. Nga ky akt po dëmtohet edhe imazhi i qytetit të Preshevës. Deponia e mbeturinave Przhar që gjendet në rrugën magjistrale Preshevë-Gjilan , tashmë është kapluar nga mbeturinat. Përveq... 

Boshnjakizimi, islamizimi dhe serbo-rusizimi i Luginës së Preshevës

Shkruan: Nehat Hyseni Lugina e Preshevës gjatë dy-tre viteve të fundit është bërë arenë e vërtetë e garave të sponzoruara, të mirëkontrolluara e të dirigjuara nga kreu qeveritar e shtetëror i Serbisë dhe të suportuara nga Agjencia e spiunazhit rus në Nish, për boshnjakizimin, islamizimin dhe serbo-rusizimin e kësaj treve të banuar me shqiptarë. Praktikisht, në planin kulturor,... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch