Home » Archive for Korrik 26th, 2018

Lugina e Preshevës dje!

Lugina e Preshevës,  edhe sot  ballafaqohet me  luftën  për  ekzistencë,  si  rajoni i vetëm  në  Europë, që është   më i diskriminuari, si dhe  ndër pak  vendet  Europiane  që është  ende  i kolonizuar! Lugina e  Preshevës ( komunat  e Preshevës dhe Bujanovcit, në të njejtën  kohë është  okupuar edhe Kosova madje edhe   Ilirida-Shkupi), janë  pushtuar... 

Ndërroi jetë Adem Demaçi

Simboli i rrezistencës ndaj okupimit serb në Kosovë, Adem Demaçi, sot ka ndërruar jetë. Këtë lajm të hidhur e ka bërë të ditur  zavendës kryetari i Kuvendit të Kosovës Xhavit Haliti, i cili gjatë punimeve të seancës plenare njoftoi kuvendarët se baca Adem ka ndërruar jetë, me çrast seanca u ndërpre menjëher. Adem Demaçi ishte simbol i rezistencës pasi që në kazamatet serbe... 

Kjo formë qeverisjeje është e kapur pikërisht nga liderizmi

Ali Hertica Çfarë e karakterizon një kushtetutë të dëshirushme,ka tri forma të mira qeverisjeje që janë,monarkia,aristokracia dhe demokracija e ndërgjegjshme.ka edhe tri forma të kqija të qeverisjes,tirania,oligarkia,dhe demokracia pa fre siq është në Kosovë një demokraci e till…qe asë kush nuk jap pegjegjësi nga politikanet.Në fillim njerëzit mblidhen rreth një forme të... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch