Home » Archive for Gusht 4th, 2018

Popullata e Preshevës Bujanocit dhe Medvegjës e dëshirojn bashkangjitjen me Kosovën, dhe nuk duan të jenë peng i proceseve politike

Presheva, Bujanoci dhe Medvegja e kanë të drejtën historike të pa diskutueshme që të i kthehen trungut të saj etnik e autokton të Kosovës, pjesë e së cilës ishte historikisht. Ideja për bashkëngjitjen e kësaj pjese me Kosovën nuk është ide e re. Këtë ide që nga shkëputja pas luftës së dytë botërore që ishte bërë për qëllime të komunistëve jugosllav me qëllim parcializimit... 

HAVZI NELA- PROMETEU I FJALËS SË LIRË

Nga Azgan HAKLAJ* Jemi në Vitin Jubilar të Heroit tonë Kombtar të Gjergjit të madh, arkitektit të Nëntorit të parë të Shqiptarëve, themeluesit të Shtetit të Përqendruar Arbëror, i cili mbushi 550 vjetorin e kalimit të tij në amshim. Në 140-Vjetorin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, e cila ndonëse e largët në kohë ripërtëriu Epokën e lavdishme të Gjergj Kastriotit (Skënderbeut).... 

SHKËMBIMI I TERRITOREVE KOSOVË-SERBI, OKB JEP SINJALIN E PARË

Kohët e fundit po artikulohet si opsion eventual zgjidhjeje një shkëmbim territoresh, apo sikurse e quan presidenti i Kosovës Hashim Thaçi në intervista për mediat, një korrigjim i kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Kombet e Bashkuara inkurajojnë Prishtinën dhe Beogradin të flasin për propozimet e bëra për ndryshim kufijsh apo territoresh. Fahran Haq zëvendëszëdhënësi i shtypit të... 

Lugina e Preshevës në dialog, temë diskutimi gjatë takimit Haziri- Arifi

Përfshirja e Luginës së Preshevës në dialogun Kosovë- Serbi temë diskutimi mes takimit të Kryetarit të Preshevës, Shqiprim Arifi dhe atiji të Gjilanit, Lutfi Haziri. Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi ka njoftuar se është takuar me kryetarin e Komunës së Gjilanit, ku kanë diskutuar për përfshirjen e Luginës së Preshevës në dialogun Kosovë Serbi. “Sot mora pjesë... 

“Kompromisi i dhimbshëm” ose rihapja e çështjes së Kosovës

Nga dr. Islam Lauka, diplomat, pedagog, – Prishtinë Ka disa kohë, që Presidenti Hashim Thaçi, procesin e dialogut me Serbinë e vlerëson si të rëndë e të vështirë, ndërsa përfundimin e tij, e parashikon si një “kompromis të dhimbshëm”. Askush nuk ka pritur, as nuk pret, që dialogu midis dy vendeve të dala nga një konflikt i përgjakshëm shekullor, të jetë një fushë... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch