Home » Archive for Gusht 5th, 2018

Opinion-Japim tonën për  marrë një pjesë të trupit kombëtarë-ky është shkëmbimi i territorit me Serbinë  

Shkruan: Mr.Sc.Refik HASANI Japim një pjesë të hapsirës son  për  të marrë një pjesë të së njëjtës hapsirë dhe trupit ton  kombëtarë, nëse ky konsiderohet  shkëmbimi i territorit me Serbinë është tepër i dëmshëm për ne shqiptarët. Kosova dhe Serbia duhet të përqendrohen rreth reciprocitetit, sukcesionin e mbetur nga ish-ngrehina artificiale e quajtur Jugosllavi... 

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta në Rugovën e Alpeve Shqiptare, në Kosovë

Në diten e sodit, më 5 gusht 2018, Presidenti i Shqipërisë Sh. Tij Ilir Meta po ban një vizitë-wikend në Rugovë të Pejës, në Rugovën e dr. Ibrahim Rugovës – lideri historik i Kosovës, poetit të kombit Azem Shkreli; veprimtarit politik isa Demaj, juristit të shquar të kushtetueshmërisë së Kosovës rugoviane, Bajram Kelmendit, bajraktarit të mahershëm Sak Faslia, e dhjetra e qindra... 

Themeli i shtetit një republike të qëndrushme

Ali Hertica Teoria për themelimin e një republike të qëndrushme dhe jetëgjat,mund të hartohet një legjislacion i mirë për një shtet ,si mund ta ruj një shtet legjislacionin e republikës,të sigurohet për ni koh të shkurt apo te gjat,një shtet  republik ,për një shtet me popull të korruptuar. Teoria e tij për themelimin e një republike të qendrushme ka dy hallka: një është... 

Fjala e hapjes e Prof.dr. Muhamet Shatrit

Fjala e hapjes e Prof.dr. Muhamet Shatrit në Sesionin e tretë të veqantë Shkencor mbajtur më, 1 Gusht 2018 në Gjakovë me temën:” Dom Anton Kçira Ambasador i Shqiptareve në SHBA”. I nderuari kryetar i shoqatës, z. Nue Oroshi; Të nderuar klerikë katolikë; Mons. Rrok Gjonlleshaj, argjipeshkëv i Tivarit; Mons. Zef Gashi, ipeshkëv në pension; Mons. Hil Kabashi, ipeshkëv në pension; Dom... 

Krijues nga Shqipëria vlerësojnë punën krijuese të mërgimtarëve shqiptarë nga Suedia

Lezhë, 5 gusht 2018 Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani”, nga Suedia, përuroi numrin e 9-të të Thesarit Kombëtar të Mërgatës Shqiptare edhe në qytetin e Lezhës. Bashkia e Lezhës, kishte organizuar një ceremoni të veçantë për këtë promovim dhe libri i nëntë i Thesarit u mirëprit nga shumë shkrimtarëve, krijues dhe intelektualë, të... 

Adi MULAJ: Thaçi, i papërshtatshëm për të përfaqësuar negociatat me Serbinë

Së pari për arsye se ishte komandant i zonës së Mitrovicës gjatë luftës dhe se të gjithë e dinë se sa trazira ka patur këto 20 vjet ajo zonë ndryshe nga Peja . Së dyti: faktet e ndodhura tek negociatat me Malin e Zi. Dështim, dhe humbje e territoreve, duke firmosur marrëveshje pa e marrë miratimin në parlament. Referohem raporteve zyrtare të Lunaçek për Kosovën në atë periudhë. Së... 
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch