Home » Archive for Gusht 6th, 2018

Ushtria Serbe paralajmron fluturimin e aeroplaneve ushtarake mbi Lugine

Bazuar në mediat serbe, në kuadër të trajnimeve të rregullta ajrore , forcat ajrore të Ushtrisë së Serbisë do të kenë fluturime nga data 6 deri më 10 gusht në zonën e Nishit dhe në Jug të Serbisë respektivisht mbi teritorin e Luginës së Preshevës. Duhet cekur se fluturime të ngjashme po bëhen kohë pas kohe në Luginë të Preshevës ku shqiptarët e këtushëm kishin shprehur... 

Pas deklaratës së Thaçit, Momçillo i serbëve të Malit të Zi kërkon shkëmbim territori: me dhanë Plavë-Gucinë e me marr Shkodrën (!)

Nga Ramiz Lushaj Dr. Momçillo Vuksanoviq, presidenti i Këshillit Kombëtar të Serbëve në Malin e Zi, e lëshoi deklaratën e tij për Komunitetin Ndërkombëtar: të japim Plavë-Gucinë dhe të marrim Shkodrën…! Kjo u botua më 4 gusht 2018 në gazetën “Dan” në Podgoricë, Mali i Zi.                Kjo deklaratë e Vuksanoviqit, që të pakten për nga mbiemri i tij... 

Thaçi: Jo ndarje në vija etnike, por korrigjim i kufijve

Ideja e presidentit Hashim Thaçi për korrigjim të kufijve është kundërshtuar nga partitë politike opozitare, por edhe të një pjese të analistëve politik, duke e quajtur këtë ide  të rrezikshme dhe që prek integritetin territorial të Kosovës. Por diplomati austriak njëherësh ish përfaqësues i BE-së për Ballkanin, Wolfgang Petriq e ka përkrahur idenë për korrigjimin e kufijve... 

BLAGOJE NESHKOVIQI VENDOSI FATIN E KOSOVËS DHE TË LUGINËS SË PRESHEVËS

Propozimin e Kreut partiak të ish-Jugosllavisë për Autonomi në kuadër të Jugosllavisë, atëherë për Kosovë e Metohinë kategorikisht e refuzoi Blagoje Neshkoviqi, sekretar i Komitetit Qendror të Partisë Komuniste të Serbisë.  Read More »
© 2018 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch