Home » Archive for Gusht 8th, 2018

Gërbuja e Beogradit mbi krye të Thaçit

Nga Ramiz LUSHAJ           Njani, i fisit Thaç në Kosovë, (e ma thanë dje dhe fshatin) n’ato ditë pas dasmes, po del me nusen e tij me e mbledh sanën (barin e thatë) e me e vnue në mullarë, në livadhin skej shpisë. Aty, nën hije të lisit, tue ndejt në kambë, po i kallzon se sa trim ishte, sa trimni të mëdha kishte bá, qysh vrajke e kthjellke me fjalë, grushte e pushkë…!           -Hej,... 

Vetëqeverisja, popullore dhe rreziqet

Ali Hertica Vetëqeverisja vendore mbron jo vetëm lirinë politike, ajo pengon gjithashtu që liria të mos keqpërdoret. Prandaj ata që frikësohen se liria mund të çojë në shthurje, dëshirojnë që pavarësia e provincave të lejohet të zhvillohet shkallë-shkallë, siç po ndodh me provincat e Kosovës. Filozofet modernë shkruajnë se mund të mësohet masa e popullit ta shfrytëzojnë... 

THAÇI: AS NDARJE, AS SHKËMBIM TERRITORI, BASHKIM I LUGINËS

Presidenti i Republikës, Hashim Thaçi ka deklaruar sot se nuk është edhe aq optimist se do të ketë marrëveshje me Serbinë. Por, u shpreh i vendosur se nuk do të ketë ndarje e as shkëmbim territori, por që Lugina e Preshevës duhet t’i bashkohet Kosovës. “Tema kryesore mbetet dialogu ndërmjet shtetit të Kosovës dhe Serbisë. Unë e kam thënë qe disa herë se është proces i vështirë,... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch