Home » Archive for Shtator, 2018

Taksa e “Rrugës së Kombit”- grabitje për shqiptarët

Nga Skënder Sadri KAPITI Mosareagimi ,indiferenca  publike  dhe paralizimi i shoqërisë civile, hipokrizia politike e opozitës dhe heshtja mediatike ndaj  taksës  korruptive qeveritaro-private së Rrugës së Kombit “justifikon”  edhe meritën që ka shoqëria shqiptare për tu pajtuar me gjithcka cfarë bën e vepron pushteti dhe interesi i korruptuar i pushtetit dhe i pushtetarëve... 

THAÇI: NUK MARR LEJE NGA ASKUSH PËR TË VIZITUAR UJMANIN

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në një konferencë për media ka thënë sot se nuk ka marrë kurrë leje dhe nuk do të bëjë diçka të tillë për të vizituar Ujmanin dhe veriun e vendit. Sipas presidentit Thaçi, vizita e djeshme në veri të vendit ishte shumë transparente edhe pse nuk ishte e paralajmëruar . “Kosova është shtet i lirë, një dhe unik, demokratik, multietnik në... 

REFERENDUMI NË MAQEDONI, PËRFUNDON PROCESI I VOTIMIT

Në orën 19:00 janë mbyllur vendvotimet në të cilat qytetarët mund të deklaroheshin në pyetjen “A jeni për anëtarësimin në BE dhe NATO, duke pranuar marrëveshjen e Republikës së Maqedonisë dhe Republikës së Greqisë? me mundësinë PRO ose KUNDËR. Pas daljes në vendvotime mund të votonin vetëm personat të cilat në atë moment janë hasur në objektin ku votohet. Të drejtë... 

Ajeti, gol dhe asistim për Baselin

Baseli nuk është në formë aspak të mirë këtë sezon, dhe ish-kampionët e Zvicrës nuk po arrin t’i këndellë as sulmuesi shqiptar, Albian Ajeti, shkruan albinfo.ch. Baseli ka barazuar 2:2 me Luganon, ku në dy golat e Baselit ka pasur ndikim Ajeti. Ai fillimisht asistoi për Zuffin në minutën e nëntë, derisa në minutën e 50-të, ai shënoi për 0:2. Megjithatë, Lugano nuk dorëzohet... 

Isa Mustafa letër Merkelit, LDK-ja kundër korrigjimit të kufijve

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, përmes rrjeteve sociale ka njoftuar se i ka shkuar një letër Kancelares Gjermane Angela Merkel dhe ministrave të jashtëm të 28 vendeve të Bashkimit Evropian për idenë e presidentit Thaci për korigjimin e kufijëve. Sipas Mustafës në këtë letër ai ka njoftuar Merkel dhe ministrat e jashtëm të BE-së se LDK është kundër korrigjimit apo shkëmbimit të... 

Taktikat e gabuara tё Thaҁit si komprometim i strategjisё sё drejtё tё Kosovёs

Nga Dr. Islam LAUKA *   Hashim Thaҁi u pёrpoq dy herё pёr ndryshimin e statukuosё nё Kosovё. Herёn e parё, kur si udhёheqёs politik I UҪK-sё, pёrcaktoi drejt strategjinё e saj – mbrojtjen e popullsisё nga makineria ushtarako-policore serbe dhe ҁlirimin e Kosovёs, natyrisht, me ndihmёn e NATO-s, si dhe taktikёn e duhur pёr realizmin e kёsaj strategjie – luftёn guerile.... 

PARIS: LETËRSIA SHQIPE NË BIBLIOTEKËN UNIVERSITARE

Të dashur miq të Botimeve Toena, kemi kënaqësinë t’ju japim një lajm të mirë që ka lidhje me zhvillimet dhe vëmendjen e shtuar që qarqet universitare evropiane i kushtojnë gjithmonë e më shumë letërsisë shqipe dhe specifikisht këtë herë dy përfaqësuesve të saj, shkrimtares shqiptaro-zvicerane Besa Myftiu, dhe shkrimtarit shqiptar Ylljet Aliçka. Ata do të jenë pjesë e dy... 

Reagime të shumta për vizitën e Thaçit në Veri

Drejtori i Zyrës së Kosovës në Qeverinë serbe, Marko Gjuriq ka thënë se paraqitja e Njësive Speciale të Kosovës, në veri të Mitrovicës është në kundërshtim me të gjitha marrëveshjet ndërkombëtare mes dy vendeve, dhe se Kosova nuk ka të drejt të paraqitet me Njësi Speciale në veri. Vizita e Presidentit të Kosovës në Veri të Kosovës ka ngjallur reagime të shumta tek serbët.... 

Abelard Tahiri flet për vizitën e presidenti në Veri

“Ishte nder i veçantë që të jem pjesë e delegacionit të Presidentit të Republikës së Kosovës, z. Thaçi, në vizitën e tij në Bernjak dhe në Ujman. Ëndrra jonë për një Kosovë sovrane dhe kompakte, është bërë realiteti ynë i përhershëm”, ka thënë Tahiri në një postim në facebook. Ministri i Drejtësisë, Ableard Tahiri, ka qenë zyrtari i parë i institucioneve... 

Në Maqedoni lëshohen letërnjoftime me procedurë të përshpejtuar, shkak referendumi

Në ditën e referendumit do të punohet për lëshimin e letërnjoftimeve në periudhën prej orës 7:00 deri në orën 19:00/ Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë ka njoftuar se për datat 29 dhe 30 shtator të gjithë sektorët e punëve administrative do të jenë në dispozicion të qytetarëve për nxjerrjen e letërnjoftimeve me procedurë të përshpejtuar për t’u dhënë mundësinë... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch