Home » Archive for 1 Shtator, 2018

“Legjitimiteti Patriotik” për të bashkuar Preshevën, Bujanocin dhe Medvegjën me Kosovë

E drejta për të kërkuar bashkim me Kosovën është një e drejtë legjitime dhe e pa mohueshme e popullatës së Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës. Këtë padrejtësi historike dhe me të gjitha karakteristikat e një administrimi të dhunshëm kolonial që u ushtrua mbi këtë popullatë, edhe sot e kësaj ditë me të njëjtën gjendje po e përjeton, kjo popullatë vazhdon të kërkoj lirinë... 

Korrigjimi i kufijve u kujton boshnjakëve marrëveshjen Cvetkoviq-Maçek

Ish zv.ministri i brendshëm në Bosnjë, Emir Sulagiq, ka shkruar një artikull për “korrigjimin e kufijve” në median arabe “Al Jazeera”. “Kur flitet për korrigjimin e kufijve më shumë se Kosova preket një vend tjetër: Bosnja dhe Hercegovina,” përcjell. Në gusht 1939, kryeministri i Mbretërisë Jugosllave, Dragisha Cvetkoviq, dhe lideri i politikanëve kroatë, Vladko Maçek,... 

Basha, kundër shkëmbimit të territoreve

Lideri i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha, ka thënë se është kundër rikonfigurimit të kufijve të Ballkanit, duke e quajtur këtë si strategji kundër BE-së dhe NATO-s. Basha ka deklaruar se PD-ja e mbështet dialogun dhe është pro njohjes reciproke Prishtinë- Beograd, si një parakusht për ecjen përpara të dy vendeve drejt anëtarësimit të plotë në BE, në rastin... 

Ja si e mbron Jovanoviq pavarësinë e Kosovës në televizionin serb

Politikani liberal serb, Cedomir Jovanoviq, i njohur për qëndrimin e tij pro pavarësisë së Kosovës, në këtë video shihet duke e mbrojtur fuqishëm faktin e kryer, siç e quan ai, të Kosovës së pavarur. Ai këtë e bën në një televizion serb, duke iu kundërvënë me argumente një eksponenti të nacionalizmit serb. Jovanoviq është kryetar i Partisë Liberale Demokratike Serbe ndërsa... 

Thaçi: Është koha për marrëveshjen e madhe historike

Presidenti Hashim Thaçi ka takuar larg medieve ambasadorët e akredituar në Kosovë me të cilët ka folur për rëndësinë e dialogut. Presidenti Thaçi u ka thënë atyre se është koha për marrëveshjen e madhe historike në mes Kosovës dhe Serbisë. Zyra e presidentit ka publikuar vetëm fjalimin e Thaçit duke mos publikuar as fotot nga ky takim.  “Nuk mund të qëndrojmë në vend apo... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch