Home » Archive for 4 Shtator, 2018

Liderët institucional të Kosovës deklarohen për bashkim me Luginën-kurse mungojn Abetaret?!

Si askush nga Minisitria e Arsimit të Shqipërisë apo Kosovës nuk e pa të arsyeshme të vizitoj ndonjë shkollë në Krahinën shqiptare. Askush nuk përmendi fillimin e vitit shkollor në këtë Krahinë.Në vendë që dy ministrat të vizitojn këto tri komuna,nuk e kan patur në agjendë fare. Asnjëher nuk kan vizituar shkollat, prandaj edhe këtu është ngecja për Abatare që ju mungon dhe... 

Marrëveshja me Serbinë nuk është jetike për Kosovën

Nga dr. Islam LAUKA, diplomat, pedagog. Presidenti Thaçi dhe ithtarët e korrigjimit të kufijve a shkëmbimit të territoreve me Serbinë po e paraqesin nënshkrimin e marrëveshjes me tё si çështje jete a vdekjeje për Kosovën. E konceptuar si e tillë, për ta, ajo përjashton çdo diskutim për çmimin e saj. Edhe me çmimin e rëndë të dorëzimit të një pjese të territorit ose të dhënies... 

Ballkanizimi i Ballkanit, tri detyrat e BE-së

Intelektuali i madh gjerman, Theo Sommer, për kulturoren gjermane “Die Zeit” ka shkruar për zhvillimet e fundit ballkanike, ku më së tepërmi preket “ndryshimi i kufijve”. Në vitin 1914, pak para shpërthimit të Luftës së Parë Botërore, instituti Carnegie-Stiftung publikoi raportin e një komisioni ndërkombëtar mbi shkaqet dhe rrjedhën e dy Luftërave Ballkanike... 

DY BILBILAT E DIASPORËS

  Nga Hilmi GASHI në Gjermani Dhuna deri në genocid dhe reprezaljet deri në spastrim etnik të kryera nga Serbia ndaj shqiptarëve etnikë e të pafajshëm të Kosovës, i detyruan shumë prej tyre, me qindra e deri në mijëra, ndër motmote, që për siguri fizike e ekonomike të jetës së tyre, me e marrë rrugën e gjatë e të vështirë të mërgimit në shtete perëndimore të Europës.... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch