Home » Archive for 5 Shtator, 2018

SHTKKLP ME SUKSES PËRMBUSHI MISIONIN E SAJ KULTUROR-ARTISTIK DHE ATDHETAR

SHOQATA PËR TRASHËGIMI DHE KRIJIMTARI KULTURORE ME SUKSES PËRMBUSHI MISIONIN E SAJ KULTUROR-ARTISTIK DHE ATDHETAR NË FESTËN E PLISIT TË BARDHË, PËRKUNDËR VESHTIRËSIVE MATERIALE DHE THIRRJEVE PËR BOJKOTIM TË AKTIVITETIT TË SAJ Shkruan : Xhemaledin Salihu Më 26 gusht 2018, në malin Dajt të Tiranës, në “Takimet e Bytyçasve”, të emërtuar “Festa e Plisit të Bardhë”, Shoqata... 

Thaçi: Synimi është që përmes korrigjimit të merret territor, e jo të jepet

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, në debatin me shoqërinë civile për dialogun ka thënë se synohet që marrëveshja mes Kosovës e Serbisë të përfundojë në pjesën e parë të pranverës së ardhshme, ndonëse ka pranuar që nuk ka periudhë të caktuar për të. Ai theksoi se njohja reciproke mes të dyja vendeve mund të përcillet me korrigjim të kufijve. Kjo, sipas presidentit, nuk... 

“Ideja për shkëmbimin e territoreve, tragjike”

Në tryezën “Loja me kufij: luftë apo zgjidhje në Ballkan”, u tha se ideja për shkëmbim të territoreve është tragjike për qytetarët e Kosovës. Sipas Kurtit, deklaratat e presidentit Thaçi për korrigjimin e kufijve dhe se marrëveshja do të jetë e dhimbshme, kanë tendencë që të na kthejnë në vitin 2007, kur nuk e kishim statusin e definuar.  “Ky person pas gjashtë vjetësh... 

Xhaferi, i bindur se do të votohet referendumi

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, është i bindur se shumica e qytetarëve do ta mbështesin referendumin e 30 shtatorit. Ai i ka bërë thirrje opozitës që të sillet me përgjegjshmëri. I pyetur se çfarë do të ndodhë nëse nuk arrihet konsensusi i nevojshëm në referendum,  Xhaferi u shpreh se në rast dështimi, çështja do të kalojë në duart e institucioneve. “Në... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch