Home » Archive for 8 Shtator, 2018

Ja pse Presidenti Thaçi ka të drejtë!?

Nga Skënder Sadri KAPITI  Kosova Lindore (Lugina e Preshevës: Preshevë, Bujanoc e Medvegjë) janë troje shqiptare të Kosovës, dhe Kosova është Shqipëri. Nuk  kuptohet  pse kjo histeri,  ky inat, egoizëm dhe papërmbajtje  e “ngutje”  politike dhe mediatike si në Kosovë por edhe në Shqipëri   kundër  Presidentit Thaçi  pse ai deklarohet për Bashkimin e Kosovës Lindore... 

SHAIP KAMBERI: LUGINA E PRESHEVËS T’I BASHKOHET KOSOVËS

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri ka ftuar në takimin e rregullt udhëheqësit e komunave Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, me pjesëmarrje edhe të kryetarit të Mitrovicës, Agim Bahtiri, me të cilët kanë bashkëbiseduar për reciprocitetin në dialog që është i domosdoshëm në bisedimet Kosovë – Serbi. Haziri me këtë rast ka potencuar se ky është një takim i... 

VUÇIQ: KUFIJTË MË PAK TË RËNDËSISHËM NËSE BËHEMI PJESË E EVROPËS

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha sot në Ujman, se duhet të shikojmë kah e ardhmja dhe se kufijtë do të bëhen më pak të rëndësishme nëse bëhemi pjesë e Evropës. Duke përkujtuar se Serbia ka investuar qindra miliona dinarë në Ujman, ai tha se kam ardhur për vizitë në Kosovë me idenë e ruajtjes së paqes dhe stabilitetit, në mënyrë që në të ardhmen të bëhet diçka... 

AHMETI MBËSHTET DIALOGUN MIDIS KOSOVËS DHE SERBISË

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka takuar Ambasadorin e Norvegjisë, Arne Sannes Bjornstad, me të cilin kanë diskutuar rreth zhvillimeve politike në Maqedoni, por edhe për dialogun Kosovë – Serbi. Lideri Ahmeti njoftoi Ambasadorin Bjornstad rreth përgatitjeve të Bashkimit Demokratik për Integrim në vigjilje të referendumit dhe theksoi gatishmërinë e lartë... 

Njё pyetje e munguar pёr Presidentin Thaҁi

Mbrёmё, nё emisionin “Opinion” tё televizionit Klan, pak orё para takimit me homologun serb Vuҁiҁ, atёherё kur pritej, tё paktёn, njё transparencё minimale mbi pёrmbajtjen e bisedimeve Kosovё-Serbi, Presidenti Thaҁi e bёri edhe mё tё dendur mjegullёn rreth kёsaj ҁёshtjeje. Ai ripёrsёriti qёndrimet e deklaruara prej tij, nё sa e sa konferenca shtypi: jo ndarje, jo shkёmbim... 

NË SE NDODH DEGRADIMI I SOTËM I SHOQËRISË SHKOJMË TE DEGRADIMI I DJESHËM, PREJ NGA KEMI DALË NJË HERË

I dashtuni Andi Mustafaj! Jam i lumtur që gjej arsye shpirtërore e kulturore t’iu shkruaj një letër të hapur, e cila është dhe një mundësi për të komunikuar çiltërsisht dhe me djemë e vajza të tjera të brezit tand, pasi jeni një tjetër brez i mirë i Shqipërisë Etnike. Prej nga 10 gushti 2018 po përplotnohet një muaj kur u përkujtua i 30-ti vit i jubileshëm i ekzekutimit... 

Qeveria prishi marrëveshjen fillestare me qytetarin

Ali Hertica  A kanë të drejtë qytetarët të ngrenë krye kundër një qeverisje të padrejtë. Padrejtësia gjen vend kurdoherë kur autoritetet politike nxjerrin ligje që nuk mbështeten nga të gjithë. Mirëpo, detyra për bindje vlen edhe për ligjet e padrejta, megjithëse qytetarët i shikojnë ligjet edhe vendimet si të padrejta, ‘nuk’ duhet të ngrenë krye kundër autoriteteve... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch