Home » Archive for 12 Shtator, 2018

Nga Tirana kërkohet unitet për dialogun me Serbinë

Kreu i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi, u ka bërë thirrje partive politike në Kosovë që të jenë unike për fazën finale në dialogun Kosovë-Serbi. Gjatë një konferencë për shtyp me homologun e tij të Kosovës, Kadri Veseli, Ruçi tha se bëhet fjalë për sovranitet dhe integritet territorial dhe të gjithë duhet të lënë anash interesat partiake, përcjell albinfo.ch. “Ne... 

Thaçi edhe në Shkup flet për marrëveshjen me Serbinë

Presidenti Hashim Thaçi, pas vizitës në Podgoricë, ka qëndruar sot në Shkup, ku ka takuar liderët e partive politike shqiptare dhe kryeministrin Zoran Zaev. Ai ka folur për fazën finale të dialogut, duke thënë se marrëveshja me Serbinë do të jetë një kompromis i debatueshëm në Prishtinë dhe Beograd. “Duhet të jemi realistë, duhet të përmbyllet procesi i demarkimit të kufirit... 

Sa është i sinqert Thaçi ndaj shqiptarve të Luginës së Preshevës?

Shkruan: Nehat Hyseni Shqiptarët e Luginës së Preshevës, pa marrë parasysh ndasitë politike, partiake e ideologjike të tyre, të gjithë janë emocionuar dhe entuziazmuar skajshmërisht me nismën e Presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçit “për bashkimin e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës me Kosovën”. Si filloi kjo nismë? Më 14 korrik të këtij viti, në Bujanoc,... 

Kujdes me kufijt në Tokat Shqipëtare!

Si sot, ashtu edhe  gjatë  viteve  1878-1959( madje  edhe  në kohën e  Millosheviqit), luhej  e njejta  lojë! Ndryshim kufijsh si atëherë edhe sot! Kërkuesi i ndryshimit tëkufijëve  është i njejti subjekt-Serbia! Çështja e  ndryshimit të kufijve  është aktualizuar sidomos  këta shekujt  e  fundit, gjegjësisht  mund të   përmendim afërsisht   nga  Kongresi... 

Promovimi i Librit të Dr Ramadan Myrtaj (video)

Nga Hysen Ibrahimi Prishtinë, 10 gusht 2018  Read More »

KUR GJERGJI U BÁ AZEM E AZEMI GJERGJ

U rrita me legjendën e Gjergj Elez Alisë. Ai kishte veç nji motër në shtëpi. Në 9 vjet me 9 plagë në trupin e ti. Ai luftoi si Hero me Bajlozin e Zi… Gjergj Elez Alinë se pata njoft kurrë Derisa e takova dy herë në jetë: Te Azem Hajdari i Dhjetorit ‘90 Me 7 vite në Demokraci, Te Azemi me 7 plagët e vitit ’98. Gjergji u ba Azem. Azemi u ba Gjergj. Dy nga kreshnikët e kësaj toke... 

12-16 SHTATOR 2018 – ULQINI NË TELAJO (Kolonia e piktorëve nga vendet e Ballkanit)

Përshëndetje miq, Nis sot dhe vazhdon deri më 16 shtator 2018, veprimtaria e Kolonisë së Piktorëve Figurativë të organizuar nga Instituti i Librit dhe i Promocionit në qytetin piktoresk të Ulqinit.   Kjo Koloni realizohet për të tretin vit, që nga 2014-a, falë bashkëpunimit të frytshëm të Institutit të Librit dhe të Promocionit – Tiranë dhe Komunës së Ulqinit, përfaqësuar... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch