Home » Archive for 14 Shtator, 2018

REFERENDUMI I 1 DHE 2 MARSIT 1992 DHE AKTUALIZIMI I TIJ

Lugina e Preshevës është e banuar me shumicë shqiptare dhe aktualisht shtrihet në jug të Serbisë. Ajo qysh në Antikë i takonte Dardanisë, fisit Ilir që kryesisht shtrihej përgjatë lumit Moravë dhe Vardar.Luginën e Preshevës e bëjnë komuna e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës(këto tri komuna paraqesin tërësi politike, por jo edhe territoriale dhe gjeografike). Shqiptarët e Luginës... 

A duhen ndalur veprimet pa morale në Kosovë

Ali Hertica A duhen ndalur të gjitha veprimet pa morale në Kosovë, A duhen nxjerr ligje njerzëore nga vendimet e ligjit natyror filozofija porosit, ligjëvënsit të janë të kujdesshëm. Ata duhet të njoftohen me ndalimin e mënyrës së veprimit të papajtushëm me kë do qoftë me paqen dhe rregullimin social. Bëhet fjal për ,, gjëra që dëmtojn,, imazhin e Kosovës dhe njerëzit e tjerë... 

Hahn: Maqedonisë i mbyllen dyert me dekada nëse nuk kalon referendumi

Pak para vizitës së tij në Maqedoni të hënën, komisari evropian për zgjerim në intervistën për MIA-n thotë se nëse lëshohet mundësia për pranimin e Marrëveshjes me Greqinë në referendumin më 30 shtator, dera për në BE do të mbyllet me “dekada”. “Nëse nuk shfrytëzohet ky rast, shumë jam i sigurt se dera do të mbyllet me dekada, nëse jo përgjithmonë. Në politikë duhet... 

“Dyert janë të hapura, ju e keni çelësin”

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme, Federica Mogherini, qëndroi në Shkup, për të mbështetur referendumin e 30 shtatorit. Ajo tha se qytetarët e Maqedonisë kanë një rast historik që nuk duhet humbur. Zonja Mogherini përcolli mesazhin e Bashkimit Evropian që thotë: “Dyert e BE-së janë të hapura për ju, sepse e dimë se së bashku mund të arrijmë... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch