Home » Archive for 16 Shtator, 2018

Thaçi: Kam argumentuar se marrëveshja eventuale e korrigjimit paqësor të kufirit, siguron njohjen nga Serbia dhe bashkëngjitjen e Luginës së Preshevës

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi tha se ne kemi luftuar kundër okupimit të dhunshëm nga Serbia dhe kemi fituar lirinë në qershorin e vitit 1999. `Kjo histori është e njohur për të gjithë ne, sepse ka bashkuar të gjithë shqiptarët dhe Kosovën me Perëndimin, në radhë të parë me SHBA-në, Aleancën Veriatlantike dhe BE-në”, tha ai. Editoriali i plotë i presidentit Thaçi Unë... 

Mediu: Dialogu me Serbinë duhet të finalizohet me njohjen e Kosovës

Kryetari i Partisë Republikane të Shqipërisë, Fatmir Mediu, është takuar në Prishtinë me kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, me të cilin ka biseduar për dialogun me Serbinë dhe për çështjen e integrimit euroatlantik të Kosovës. Mediu ka thënë se dialogu me Serbinë duhet të finalizohet me njohjen e Kosovës dhe garantimin e integritetit territorial të vendit tonë. “Dialogu... 

Përmes Bujanocit e Preshevës, përveq Autostradës e Hekurudhës është edhe projekti i kanalit ujor të lundrueshëm

Tri komunat që aktualisht përfshin, nuk do të duhej të bashkohen pjesërisht, por të pandarë. Mbi të gjitha është prezent  elementi dhe  fryma shqiptare në vazhdimësi.  Kjo krahin është një korridor që kalon Autostrada, Hekurudha dhe projekti shekullor, kanali ujor i lundrueshëm–rruga lundruese. Në këtë Rajon është mbajtur edhe Referendumi më 1 e 2 mars 1992, lufta e... 

HEDHJA E BOMBAVE DHE MASAKRA NË XHAMINË E POSHTME TË PRESHEVËS MË 15 SHTATOR 1943

/Ndodhinë e kishte paralajmëruar banorja lokale serbe, baba/plaka/ Qipra Dejanoviq e Preshevës/.   /Me rastin e 75 vjetorit të kësaj ngjarjeje makabre/   Shkruan: Xhemaledin SALIHU, profesor   Më 15 shtator të vitit 1943, në Xhaminë e Poshtme të Preshevës, Natën e Ramazanit,Natën e Madhe të Kadrit, të 27 me radhë, thotë dëshmitari okular, Qazim Abdyli i Mëhallës së... 

SHTATORËT E BETEJAVE TË MËDHA PËR LIRI, SHTETFORMIM E BASHKIM TË TROJEVE ETNIKE SHQIPTARE

Azgan HAKLAJ – Maqedonia, më 30 shtator, vulos me votë të ardhmen e saj europiane, pro NATO-s dhe BE-së. Shqiptarët përcaktues. -Të hanen beteja për ta çliruar “Rrugën e Kombit”.   Nëntorët e Lirisë 1443-1912-1944 janë trinomi i historisë sonë kombëtare shqiptare. Ata janë kryefjala e kësaj historie për faktin se lidhen me çlirimin e Atdheut nga otomanët, shpalljen... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch