Home » Archive for 18 Shtator, 2018

LUFTA E PËRGJAKUR MË 19 SHTATOR 1944, DITËN E BAJRAMIT NË PRESHEVË

REZISTENCA E ARMATOSUR E SHQIPTARËVE VULLNETARË TË KOSOVËS LINDORE  PËRGJATË HEKURUDHËS BUJANOC-PRESHEVË-KUMANOVË, ME THEKS TË VEÇANTË LUFTA E PËRGJAKUR MË  19 SHTATOR 1944, DITËN E BAJRAMIT NË PRESHEVË Dëshmorët : Xhafer Maka, Musa Mustafa, Vebi Bilalli dhe Jahja Mehmet   /Me rastin e 75 vjetorit të Lidhjes së Dytë të Prizrenit/   Shkruan: Xhemaledin SALIHU, profesor   Lidhja... 

“Rruga e Kombit” apo e gjobës së Kombit

Nga Skënder Sadri KAPITI Si ta kuptojmë pushtetin dhe Qeverinë e Shqipërisë sot  kur Kosova ballafaqohet me një problem të madh me rëndësi gjithëkombëtare, me problemin e kufirit me Serbinë dhe me atë të Kosovës Lindore, problem i cili është bërë  edhe si një agjendë europiane dhe më gjërë , e ndërsa Shqipëria  perkundër kësaj  gjen preokupimin dhe kohën  duke vendosur... 

Nesër protestohet për lirimin e Sylejman Selimit

Ish-bashkëluftëtarët e gjeneral Sylejman Selimit dhe organizatat e dala nga lufta e UÇK-së nesër do të protestojnë para Pallatit të Drejtësisë në Hajvali për të kundërshtuar, siç thonë, mbajtjen në mënyrë të padrejtë në burg të gjeneral Sylejman Selimit dhe bashkëluftëtarëve të tij. Protesta do të jetë paqësore dhe mbahet me moton “Liri për komandantin e Shtabit të... 

Edhe autostradat e Kosovës, me pagesë

Edhe ekspertë për çështje të komunikacionit thonë se autostradat e vendit duhet të bëhen me pagesë, por jo në nivelin e taksës së Shqipërisë. Pas vendosjes se taksës për qarkullim në Rrugën e Kombit nga Qeveria e Shqipërisë, edhe Qeveria e Kosovës po përgatitet që qarkullimi në autostradat e vendit të bëhet me pagesë. Bëhet fjalë për autostradën “Ibrahim Rugova” që... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch