Home » Archive for Shtator 19th, 2018

Dr. Islam LAUKA – Instrumentalizimi i ҁёshtjes sё Luginёs sё Preshevёs

Nё konferencёn e sotme pёr shtyp dhe nё shkrimin e djeshёm, “Korrigjimi paqёsor i kufirit ndёrmjet Kosovёs dhe Serbisё”, Presidenti Hashim Thaҁi ripёrsёriti mantrёn e tij rutinё, “marrёveshja eventuale e korrigjimit paqёsor tё kufirit mё Serbinё, Kosovёs i siguron njohjen nga Beogradi dhe bashkёngjitjen e Preshevёs, Bujanocit dhe Medvegjёs me vendin tonё”. I vetmi “argument”... 

Mendje mdhënjet dhe fonomeni i liderëve Kosovarë

Ali Hertica Në kundërshtim me atë që mësohej tradicionalisht gjatë mësimit të parë të filozofisë,d.th. në kundërshtim me atë që asnjëherë nuk është e mundur të përcaktosh duke u nisur nga një e dhënë empirike ,se ç’është e mira shoqërore,e pikrisht këtu ishte ajo që duhet bërë dhe të mbështetësh fort në kuptimin e të mirës shoqërore mbi të dhanat empirike... 

TOKA DARDANE PO E PRET KRAH HAPUR KOLONELIN E PAVARËSISË SË SAJ, AHMET KRASNIQIN

Hilmi GASHI Gjermani  Kolonel Ahmet Krasniqi, ish-Ministri i parë i Mbrojtjes së Republikës së Kosovës, nipi i Aziz Zhilivodës të Kosovës, më datë 21 shtator 2018, po kthehet për t’u prehë i qetë e përjetsisht në tokën dardane të Kosovës, të cilën e deshi aq shumë e gjithmonë me veprat e veprimtarinë e tij të gjithanshme e të pandalur duke dhënë dhe jetën e vet për... 

I paharrueshëm emri e kujtimi i mirë për Tahir Sali Bajraktarin e Shipshanit të Malësisë së Gjakovës

Në mbramjen e vonë të 18 shtatorit 2018, në bjeshkën e Dobërdolit të Tropojës, në  shtëpinë e tij verore, ku tash pesë vite dilte për bjeshknim kah maji në shtator, u vra 69 vjeçari në pension, Tahir Sali Bajraktari i Derës së Madhe të Bajrakut të Shipshanit të Malësisë së Gjakovës. 1. Tahir Sali Bajraktari i Kasajve të Tropojës është një nga pasardhësit dinjitarë... 

Të shpëtojmë jetën e Lindit 20 vjeçar nga TROPOJA

Fatlindi, apo si i thërrasin shkurt: Lindi, djali 20 vjeçar i Petrit Buçajt, nipi i Ukë Buçajt të Shipshanit vuan nga një sëmundje e rëndë (tumor) ndaj për të shpëtuar jetën e tij duhet ndërhyrje e shpejtë dhe e specializuar jashtë Shqipërisë, e cila ka një kosto financiare shumë të lartë. Familja dhe të afërmit e tij e kanë të pamundur të përballojnë një financim kaq... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch