Home » Archive for 21 Shtator, 2018

KERKESAT, SHPRESAT DHE ZHGENJIMET E SHQIPTAREVE TE LUGINES SE PRESHEVES

Shkruan : Xhemaledin SALIHU, profesor Lugina e Preshevës është e banuar me shumicë shqiptare dhe aktualisht shtrihet në jug të Serbisë. Ajo qysh në Antikë i takonte Dardanisë, fisit Ilir që kryesisht shtrihej përgjatë lumit Moravë dhe Vardar.Luginën e Preshevës e bëjnë komuna e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës(këto tri komuna paraqesin tërësi politike, por jo edhe territoriale... 

TAHIR SALI BAJRAKTARI I SHIPSHANIT TË MALËSISË SË GJAKOVËS

Të nderuar familjarë e farefisni, miq e dashamirë të Tahir Sali Bajraktarit të Shipshanit të Malësisë së Gjakovës!                Sot Tahir Sali Bajraktari po vjen në Kasaj, në “shtëpinë e tij të përjetshme”, në troje të vendlindjes së tij, te bajraku e fisi i tij, te fëmijëria, rinia e pleqëria e vet, te vllaznit e motrat e veta të gjakut, pragut e bajrakut,... 

Thaçi: Synimi është që përmes korrigjimit të merret territor, e jo të jepet

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, në debatin me shoqërinë civile për dialogun ka thënë se synohet që marrëveshja mes Kosovës e Serbisë të përfundojë në pjesën e parë të pranverës së ardhshme, ndonëse ka pranuar që nuk ka periudhë të caktuar për të. Ai theksoi se njohja reciproke mes të dyja vendeve mund të përcillet me korrigjim të kufijve. Kjo, sipas presidentit, nuk... 

Hahn: Marrëveshja Kosovë- Serbi nuk duhet krijojë precedent

Rezultatet e dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës duhet të jenë afatgjate, të qëndrueshme dhe realiste dhe duhet të jetë një zgjidhje në përputhje me të drejtën ndërkombëtare. Kështu ka thënë Komisioneri i Zgjerimit i Bashkimit Evropian Johannes Hahn, duke shtuar se ky është parimi udhëheqës i BE-së, pas punës në fazën e fundit të dialogut të filluar në korrik të vitit... 

Bisedimet për ndarjen e Kosovës ringjallin fantazmat e vjetra ballkanike

Prifti ortodoks Sava Janjiq thotë se ndarja e Kosovës është Fuqi Baruti për rajonin, kurse artikulli jep dy foto të dy shqiptarëve: një bariu që kullot dhentë në pllajat e Preshevës dhe shtëpinë e Zaire Hajdarit, në Suhodoll të Epërm, që ndodhet në veriun e Mitrovicës. Në artikullin e sotëm të prestigjiozes amerikane “New York Times” shkruan për mundësinë e ndarjes së... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch