Home » Archive for 22 Shtator, 2018

POETI BEAT BRECHBUHL – LAUREAT I ÇMIMIT “NAIM FRASHËRI”

Konferencë shtypi e Jurisë së Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë “Ditët e Naimit” Poeti Beat Brechbuhl është fitues i çmimit të madh “Naim Frashëri” të Edicionit XXII të Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë “Ditët e Naimit”. Ky është vendimi i Jurisë së Festivalit i përbërë nga studjuesi i letërsisë, Prof. dr. Ymer Çiraku, poeti dhe kritiku... 

Merkel kundër, Macron dhe KE pro, Putini stepet dhe pret përfitim

Me titullin “Serbia dhe Kosova duhet ti shkëmbejnë territoret” artikulli i medias së njohur gjermane “Deutschlanfunk.de” shkruan për ngjarjet e fundit të dialogut mes dy presidentëve: Hashim Thaçi dhe Aleksandër Vuçiq. “Një pajtim mbi Ballkanin kërkojnë ta arrijnë presidentët e Serbisë dhe Kosovës – një korrigjim kufijsh mes shteteve. Megjithatë, mbi Ballkan sundon një... 

Erdhi koha e Shaqirit, bëhet protagonist në fitoren e thellë të Liverpulit

Bëhet protagonist i dy golave. Në përballjen e gjashtë të Premiere League, Liverpuli ndodhet në vendin e parë me 18 pikë, ndërsa Manchester City në vendin e dytë me dy pikë më pak, shkruan albinfo.ch. Në përballjen e gjashtë të Liverpulit ka ardhur edhe mundësia e parë që shqiptari Xherdan Shaqiri të aktivizohet si titullar, duke u kthyer edhe në protagonist të fitores së thellë... 

Delawie: Uashingtoni nuk do të pranojë gjithçka që vjen nga Thaçi e Vuçiq

Shtetet e Bashkuara të Amerikës vazhdojnë të kërkojnë që marrëveshja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të jetë një që buron nga palët në negociata, por kjo nuk do të thotë se Uashingtoni do të pranojë gjithçka që vjen nga presidentët Thaçi e Vuçiq. Kështu ka thënë ambasadori amerikan, Greg Delawie, në intervistën për “Kohën Ditore”. “Ne nuk kemi thënë se do të pranojmë... 

Problemet me plan-programet mësimore në Kosovë dhe Preshevë

Përderisa në shtetin e Kosovës, komuniteti serb mëson me planprogram të Serbisë, në Komunën e Preshevës nuk po ndodh e njëjta gjë. Kjo komunë assesi nuk po mund të gjejë një zgjidhje që nxënësit shqiptarë të mësojnë sipas planprogramit të shtetit amë, raporton KTV. Ndonëse ligjëratat zhvillohen në gjuhen shqipe, problem për këtë komunitet në shtetin serb mbetet përkthimi... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch