Home » Archive for 23 Shtator, 2018

Hashim Thaçi i prinë delegacionit kosovar në punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork

“Presidenti Thaçi, bashkë me Zonjën e Parë, Lumnije Thaçi, do të marrin pjesë në pritjen e përvitshme të Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, si dhe Zonjës së Parë, Melania Trump. Gjatë qëndrimit në Nju Jork, presidenti Thaçi do të zhvillojë takime me homologë nga shtete të ndryshme të botës, për të thelluar bashkëpunimin bilateral dhe... 

Gazeta franceze “Mond” ka botuar dy tekste për shkëmbimin e mundshëm të territorit midis Beogradit dhe Prishtinës

Në tekstin e parë, gazeta shkruan se “shkëmbimi i territoreve bazuar në kritere krejtësisht etnike është shqetësuese” dhe se “etika dhe pragmatizmi janë në konflikt me njëri-tjetrin në debatin për një ndryshim të mundshëm në kufijtë midis të dy palëve”, transmeton KosovaPress. Gazeta transmeton shpjegimin e gjeografit francez Michel Fuese, i cili thotë se... 

Scott – Ne nuk e tërheqim vijën e kuqe, nga rezultati i negociatave, nuk përjashtojnë asnjë mundësi

Në një intervistë për FoNet, ambasadori i SHBA në Beograd, Kyle Scott tha se, duke pasur parasysh dinamikën globale vitin e ardhshëm, “kjo është një mundësi fantastike për të bërë progres dhe nuk duhet të humbasë”. Ai tha se ekziston mundësia të ketë zgjedhje në Kosovë dhe Serbi, dhe vuri në dukje se “situata në këtë rajon është gjithnjë komplekse”. Duke... 

Javier Solana pro korigjimit të kufinjëve mes Kosovës dhe Serbisë

Ish sekretari i NATO-së, i cili udhëhiqi bombardimet e NATO-s kundër Serbisë në vitin 1999, Javier Solana, në një Editorial për “Project Syndicate” ka theksuar se tani është një momentum shumë i rëndësishëm në zgjidhjen e mosmarrëshjeve ndërmjet shteteve të Ballkanit Perëndimorë. Duke folur për dialogun Kosovë-Serbi, Solana ka shkruar se në vitin 2011, BE-ja filloi një... 

Fabiania Bytyqi, kampionia e parë shqiptare në boks

22-vjeçarja është shpallur kampione në nivelin WBC, një sukses i madh për boksieren shqiptare22-vjeçarja është shpallur kampione në nivelin WBC, një sukses i madh për boksieren shqiptare. Jo vetëm meshkujt shqiptarë janë të suksesshëm në boks, si Luan Krasniqi, Haxhi Krasniqi, Arnold Gjergjaj, Nuri e Sefer Seferi, dhe shumë të tjerë. Edhe femrat janë shumë të guximshme, por... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch