Home » Archive for Shtator 24th, 2018

TRI /3/ KERKESAT E SHQIPTAREVE TE LUGINES SE PRESHEVES PER BASHKIM KOMBETAR

Shkruan: Xhemaledin SALIHU   Themelimi i Organizatës Studentore Shqiptare “Besa” në Beograd   Presheva, asnjëherë nuk u nda nga ngjarjet dhe ndodhitë në etnikumin shqiptar, por gjithmonë ishte pjesë e këtij etnikumi si dhe pjesë e Lëvizjes Mbarëkombëtare. Ajo mori pjesë në të gjitha proceset e Lëvizjes Kombëtare Shqiptare. Presheva pati emra të njohur, personalitete të... 

Paragjykimi i revoltës politike

Ali Hertica  A kanë të drejtë qytetarët të ngrenë krye kundër një qeverisje të padrejtë. Padrejtësia gjen vend kurdoherë kur autoritetet politike nxjerrin ligje që nuk mbështeten nga të gjithë. Mirëpo, detyra për bindje vlen edhe për ligjet e padrejta, megjithëse qytetarët i shikojnë ligjet edhe vendimet si të padrejta, ‘nuk’ duhet të ngrenë krye kundër autoriteteve... 

Thaçi: Tani është koha e arritjes se marrëveshjes paqësore ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

Me këtë marrëveshje presidenti tha për RTK-në, se do të hapet perspektiva euroatlantike për të dyja vendet, por pa tendenca për ndarje apo shkëmbim të territoreve. Presidenti Thaçi ka thëne se ketë çështje do ta shtrojë edhe ne takimin me presidentin amerikan Trump dhe me liderët e tjerë botërorë, të cilët do të jenë pjesëmarrës në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. Në... 

Veseli: Ëndërroj kur Lugina e Preshevës i bashkohet Kosovës

Për të arritur një bashkim të forcave mes partive politike, kryetari i Kuvendit dhe i PDK-së, Kadri Veseli, thotë se është duke punuar. Në një intervistë për KosovaPress, kreu i legjislativit thekson se do të mundohet që t’i ulë të gjithë liderët në një tryezë sikurse kishte bërë për demarkacionin, në mënyrë që arrihet konsensusi për procesin e dialogut. Veseli ka ritheksuar... 

Hashim Thaçi do të takohet sonte në mbrëmje me Presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump

Merret vesh se takimi mes Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe atij të SHBA-së, Donald Trump do të zhvillohet rreth orës 02:00 të mëngjesit sipas kohës kosovare, derisa në një takim të shkurtër ata do të diskutojnë për çështjet aktuale në vend dhe raportet mes të dyja vendeve, transmeton RTK. Ndërkohë, përveç me Presisentin Trump, Thaçi do të takojë edhe Presidenten e Kroacisë... 

Vuçiq: Politika për rikthimin e Kosovës në tavolinën e bisedimeve ka dështuar

Në fjalimin e tij të mbajtur gjatë sesionit të Bordit Kryesor të Partisë Progresiste Serbe (SNS), Vuçiq u shpreh se sipas tij politika serbe e përqendruar në ‘shpëtimin’ e shumë gjërave nga Kosova ka dështuar, transmeton lajmi.net. “Politika ime që Serbia të mbajë shumë gjëra në Kosovë është mposhtur. Këto politika nuk fituan, sepse Serbia preferon që të qajë mbi disa... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch