Home » Archive for 29 Shtator, 2018

PARIS: LETËRSIA SHQIPE NË BIBLIOTEKËN UNIVERSITARE

Të dashur miq të Botimeve Toena, kemi kënaqësinë t’ju japim një lajm të mirë që ka lidhje me zhvillimet dhe vëmendjen e shtuar që qarqet universitare evropiane i kushtojnë gjithmonë e më shumë letërsisë shqipe dhe specifikisht këtë herë dy përfaqësuesve të saj, shkrimtares shqiptaro-zvicerane Besa Myftiu, dhe shkrimtarit shqiptar Ylljet Aliçka. Ata do të jenë pjesë e dy... 

Reagime të shumta për vizitën e Thaçit në Veri

Drejtori i Zyrës së Kosovës në Qeverinë serbe, Marko Gjuriq ka thënë se paraqitja e Njësive Speciale të Kosovës, në veri të Mitrovicës është në kundërshtim me të gjitha marrëveshjet ndërkombëtare mes dy vendeve, dhe se Kosova nuk ka të drejt të paraqitet me Njësi Speciale në veri. Vizita e Presidentit të Kosovës në Veri të Kosovës ka ngjallur reagime të shumta tek serbët.... 

Abelard Tahiri flet për vizitën e presidenti në Veri

“Ishte nder i veçantë që të jem pjesë e delegacionit të Presidentit të Republikës së Kosovës, z. Thaçi, në vizitën e tij në Bernjak dhe në Ujman. Ëndrra jonë për një Kosovë sovrane dhe kompakte, është bërë realiteti ynë i përhershëm”, ka thënë Tahiri në një postim në facebook. Ministri i Drejtësisë, Ableard Tahiri, ka qenë zyrtari i parë i institucioneve... 

Në Maqedoni lëshohen letërnjoftime me procedurë të përshpejtuar, shkak referendumi

Në ditën e referendumit do të punohet për lëshimin e letërnjoftimeve në periudhën prej orës 7:00 deri në orën 19:00/ Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë ka njoftuar se për datat 29 dhe 30 shtator të gjithë sektorët e punëve administrative do të jenë në dispozicion të qytetarëve për nxjerrjen e letërnjoftimeve me procedurë të përshpejtuar për t’u dhënë mundësinë... 

Nesër qytetarët e Maqedonisë votojnë në referendumin për emrin e shtetit

Në këtë referendum do të pyeten qytetarët, nëse duhet ndryshuar emri aktual në Maqedonia Veriore, gjë që mund ta shtyjë përpara procesin e anëtarësimit të këtij vendi në BE dhe NATO. Ka hyrë në fuqi tashmë heshtja para votimit të së dielës për referendumin ndërsa sot ka nisur votimi për personat e sëmurë dhe të burgosurit. Rreth 1.8 milion votues më Maqedoni do të  deklarohen... 

PROTESTOHET PËR KUFIJTË E KOSOVËS PA FLAMURIN E REPUBLIKËS

Protesta e organizuar nga Albin Kurti që siç u tha kishte për qëllim mbrojtjen e kufijve të Republikës së Kosovës nxiti reagime të shumta në rrjetet sociale nga gazetarë, analistë, shoqëria civile etj. Reagimet kishin të bënin për mosprezencën e flamurit të Kosovës dhe mosintonimin e himnit të Republikës së Kosovës në një protestë që ishte thirrur për të ‘mbrojtur’... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch