Home » Archive for 30 Shtator, 2018

Taksa e “Rrugës së Kombit”- grabitje për shqiptarët

Nga Skënder Sadri KAPITI Mosareagimi ,indiferenca  publike  dhe paralizimi i shoqërisë civile, hipokrizia politike e opozitës dhe heshtja mediatike ndaj  taksës  korruptive qeveritaro-private së Rrugës së Kombit “justifikon”  edhe meritën që ka shoqëria shqiptare për tu pajtuar me gjithcka cfarë bën e vepron pushteti dhe interesi i korruptuar i pushtetit dhe i pushtetarëve... 

THAÇI: NUK MARR LEJE NGA ASKUSH PËR TË VIZITUAR UJMANIN

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në një konferencë për media ka thënë sot se nuk ka marrë kurrë leje dhe nuk do të bëjë diçka të tillë për të vizituar Ujmanin dhe veriun e vendit. Sipas presidentit Thaçi, vizita e djeshme në veri të vendit ishte shumë transparente edhe pse nuk ishte e paralajmëruar . “Kosova është shtet i lirë, një dhe unik, demokratik, multietnik në... 

REFERENDUMI NË MAQEDONI, PËRFUNDON PROCESI I VOTIMIT

Në orën 19:00 janë mbyllur vendvotimet në të cilat qytetarët mund të deklaroheshin në pyetjen “A jeni për anëtarësimin në BE dhe NATO, duke pranuar marrëveshjen e Republikës së Maqedonisë dhe Republikës së Greqisë? me mundësinë PRO ose KUNDËR. Pas daljes në vendvotime mund të votonin vetëm personat të cilat në atë moment janë hasur në objektin ku votohet. Të drejtë... 

Ajeti, gol dhe asistim për Baselin

Baseli nuk është në formë aspak të mirë këtë sezon, dhe ish-kampionët e Zvicrës nuk po arrin t’i këndellë as sulmuesi shqiptar, Albian Ajeti, shkruan albinfo.ch. Baseli ka barazuar 2:2 me Luganon, ku në dy golat e Baselit ka pasur ndikim Ajeti. Ai fillimisht asistoi për Zuffin në minutën e nëntë, derisa në minutën e 50-të, ai shënoi për 0:2. Megjithatë, Lugano nuk dorëzohet... 

Isa Mustafa letër Merkelit, LDK-ja kundër korrigjimit të kufijve

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, përmes rrjeteve sociale ka njoftuar se i ka shkuar një letër Kancelares Gjermane Angela Merkel dhe ministrave të jashtëm të 28 vendeve të Bashkimit Evropian për idenë e presidentit Thaci për korigjimin e kufijëve. Sipas Mustafës në këtë letër ai ka njoftuar Merkel dhe ministrat e jashtëm të BE-së se LDK është kundër korrigjimit apo shkëmbimit të... 

Taktikat e gabuara tё Thaҁit si komprometim i strategjisё sё drejtё tё Kosovёs

Nga Dr. Islam LAUKA *   Hashim Thaҁi u pёrpoq dy herё pёr ndryshimin e statukuosё nё Kosovё. Herёn e parё, kur si udhёheqёs politik I UҪK-sё, pёrcaktoi drejt strategjinё e saj – mbrojtjen e popullsisё nga makineria ushtarako-policore serbe dhe ҁlirimin e Kosovёs, natyrisht, me ndihmёn e NATO-s, si dhe taktikёn e duhur pёr realizmin e kёsaj strategjie – luftёn guerile.... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch