Home » Archive for Tetor, 2018

Përplasje pushtet e opozitë për dialogun në Kuvend

Kryeparlamentari, Kadri Veseli, i ka bërë thirrje opozitës që të unifikohen në këtë temë. Ai është shfaqur i sigurt se Hashim Thaçi do ta mbrojë Kosovën, po aq sa po tenton ta mbrojë opozita. Seanca e jashtëzakonshme e thirrur nga opozita ka përplasur pushtetin e opozitën rreth dialogut me Serbinë. LDK-ja, si inicuese e këtij debati, e ka quajtur idenë e Presidentit Hashim Thaçi... 

Valon Murati: Thirrja për mosndryshimin e kufijve do të thotë injorim i pozitës së shqiptarëve të Kosovës Lindore

Kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati ka deklaruar se thirrja për mosndryshimin e kufijve do të thotë injorim i pozitës së shqiptarëve të Kosovës Lindore. “Në anën tjetër thirrja në mos-ndryshim të kufijve do të thotë gjithashtu injorim përfundimtar i pozitës së shqiptarëve të Kosovën Lindore”, ka shkruar Murati. Sipas tij politika duhet të përqendrohet në... 

Rexhep Selimi: Opozita do të jetë kundër çdo gjëje që është e pafavorshme në dialogun me Serbinë

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, gjatë fjalës së tij në Kuvendin e Kosovës ka thënë se opozita do të jetë kundër çdo gjëje që është e pafavorshme në dialogun me Serbinë. Deputeti  Rexhep Selimi tha se Kosova po zhvillon bisedime pa platformë. “Mos kërkoni prej nesh konsensus me Serbinë dhe unitet për të keqen, sepse nuk do ta keni kurrë. Nëse doni konsensus... 

Daut Haradinaj: ezolutat e prezantuara nga LDK e PDK janë pothuajse të njëjta dhe mund të bëhen bashkë

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj në seancën e jashtëzakonshme ka thënë se rezolutat e prezantuara, një nga LDK-ja dhe një nga PDK-ja janë pothuajse të njëjta dhe mund të bëhen bashkë. “I mora tre rezolutat, PDK, LDK, dhe atë të koalicionit. Nëse shohim në përmbajtje ato nuk ndryshojnë. Çka u mungon këtyre rezolutave që të behën 3 në 1?”, tha ai. Sipas tij me ketë... 

Enver Hoxhaj: Debati mund të jetë një nismë e re për ecurinë e dialogut dhe është e domosdoshme që partitë të merren vesh për platformë të përbashkët

Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, dhe zëvendëskryetari i PDK-së, Enver Hoxhaj tha sot para ligjvënësve kosovar se  ky debat mund të jetë një nismë e re për ecurinë e dialogut dhe është e domosdoshme që partitë të merren vesh për platformë të përbashkët. “Po thoni që të gjithë jeni për dialog, por a doni të merrni pjesë në proces, a doni të prodhojmë... 

LUTJE PËR PRESIDENTIN DONALD JOHN TRUMP

KOSOVA, FUNDI I FUNDIT ËSHTË TERRITOR I SHTETEVE TË BASHKUARA TË AMERIKËS SEPSE ATA E ÇLIRUAN DHE ATA KANË TË DREJTË TË PYETEN ASKUSH TJETËR! Kosova, fundi i fundit është territor i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, sepse ata na kanë çliruar nga Serbia dhe vetëm SHBA-të kanë të drejtë të pyeten, për territorin e Republikës së Kosovës, të cilët e kanë njoft si shtet të... 

Vuçiq: Serbia është e gatshme për vazhdimin e dialogut me Kosovën në çdo situatë

“Serbia është e gatshme për vazhdimin e dialogut, edhe në situatën e tensioneve të rritura politike dhe të sigurisë, sidomos për serbët e Kosovës”, tha Vuçiq në një takim me udhëheqësin e një delegacioni të Parlamentit Evropian, Eduard Kukan, të hënën në Beograd. Siç raporton Shërbimi i Ballkanit i Radios Evropa e Lirë, Vuçiq e informoi Kukanin për arsyet e ndërprerjes... 

Për regjistrimin e popullsisë më 2021

Të lindurit në Medvegjë, Bujanoc, Preshevë dhe hapsira në ish-RSFJ, e që janë sot me qëndrim në Kosovë, do të duhej të regjistrohen në një rubrikë të veqantë në çdo fletëregjistrim. Projekti kapital ku duhen pregaditje të nevojshme për regjistrimin konform standardeve ndërkombëtare. Rëndësia është shumë e madhe, sepse do të evidentohen, projeksionet e popullsisë, planifikimet... 

Venecia e mrekullive mbresëlënse

Nga Frrok VUKAJ Pas një udhëtimi të gjatë prej France e Zvicre nëpërmes Alpeve Dinarike, afër mesnatës mbërrijmë në rrethinat e Venecias (me bashkëshorten Dilën, djalin tim Bledin me nusen Juxheni e engjëllin e vogël Kohanën 1-vjece) Jemi të ftuarit e Agim Nikollë Berishës nga Iballa e Pukës, emigrant prej vitesh. Na kishte pritur me padurim prej disa orësh, shprehje kjo e një... 

Robert Cooper: Të gjitha opsionet duhet të shqyrtohen, përfshirë edhe ajo për korrigjim kufijsh

Ish-ndërmjetësi në bisedimet teknike Kosovë-Serbi, britaniku Robert Cooper, deklaron se të gjitha opsionet për arritje të një marrëveshjeje përfundimtare ndërmjet dy vendeve, duhet të shqyrtohen, përfshirë edhe ajo për korrigjim kufijsh. Megjithatë, ai thotë se para arritjes së saj, ato duhet të jenë të hapura për publikun dhe vendet fqinje, në mënyrë që të shmanget rrëshqitja... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch