Home » Archive for Tetor 2nd, 2018

‘PRESHEVA, BUJANOCI E MEDVEGJA TË BASHKOHEN ME KOSOVËN’

Presidenti Hashim Thaçi ka takuar në Gjenevë përfaqësues të shoqatës “Medvegja” dhe shoqatave të tjera nga Lugina e Preshevës, të cilët e përshëndetën gatishmërinë e Kosovës për të respektuar vullnetin e shqiptarëve të Luginës së Preshevës, të shprehur në referendumin e vitit 1992. “Atyre ua konfirmova që mbështes kërkesën e tyre që Presheva, Bujanoci e Medvegja... 

PRESIDENTI THAÇI FLET NË FORUMIN EKONOMIK BOTËROR NË GJENEVË

Në këtë takim dyditor, ku po diskutohet për dialogun strategjik për Ballkanin Perëndimor, liderët e rajonit po diskutojnë rreth modaliteteve për nxitjen e bashkëpunimit ndërmjet politikëbërësve në dobi të një Ballkani të qëndrueshëm. Përveç presidentit Hashim Thaçi dhe kryeministrit Edi Rama, në këtë forum po marrin pjesë edhe kryeministri i Kroacisë, Andrej Pllenkoviq,... 

A do të afrohen Serbia dhe Kosova në samitin e Gjenevës?!

Që nga mbrëmja e së hënës, në Gjenevë, krerët e shteteve dhe qeverive të vendeve të Ballkanit kanë punuar në dallimet e tyre. Serbia dhe Kosova kishin refuzuar të flasin në shtator. Në të vërtetë, presidenti serb, Aleksandar Vuçiq (48) dhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, (50) vetëm pak javë më parë kanë dashur të flasin për dallimet e tyre. Një shkëmbim i mundshëm... 

Vuçiqi nga Moska përjashton planin për korrigjimin e kufijve

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka qëndruar gjatë ditës për vizitë në Moskë. Gjatë takimit me presidentin rus, Vuçiq tha se kanë biseduar gjerë e gjatë për Kosovës, për atë se çfarë dëshiron Serbia dhe cili është roli i Rusisë në këtë. “Kam biseduar rreth situatës, nëse provokimet e shqiptarëve do të vazhdonin dhe nëse do të ekzistonin sulme ndaj popullit e pronës... 

“Urrejtja, gjysma e hakmarrjes” i shkrimtarit qipriot Emilios Solomou prezantohet me praninë e tij për lexuesit shqiptarë

Ftesë Ju ftoj të merrni pjesë në takimin me shkrimtarin qipriot Emilios Solomou dhe prezantimin e botimit në shqip të romanit të tij “Urrejtja, gjysma e hakmarrjes” (përkthyer nga greqishtja nga Kristo Pulla).   E premte, 5 tetor 2018, ora 11:00, në Muzeun Historik Kombëtar (salla “Unesco”). Ju mirëpres! Irena Toçi Drejtore e përgjithshme Botimet Toena Rruga “M. Gjollesha” K.P.... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch