Home » Archive for Tetor 4th, 2018

KFOR-i Gjerman largohet me emocione nga Prizreni

Kontingjenti gjerman i KFOR-it u paraqit për të fundit herë para popullatës në Prizren ku gati për 20 vjet me radhë u ndihmoi qytetarëve që të jetojnë të sigurt, por dhe të rimëkëmben pas luftës. Largimi nga ky qytet nuk ishte edhe pa emocione nga eprorët gjermanë. Në ceremoninë lamtumirëse ishin të pranishëm edhe liderët shtetërorë. KFOR-i gjerman për lirinë, sigurinë... 

Referendumi dështoi si neglizhencë e BE, mundësia e dytë zgjedhjet e parakohshme

“Asnjë Spin-Doctor nuk do mund ta shpëtonte tani marrëveshjen. Si dalje nga kriza mbetën vetëm zgjedhjet e parakohshme: si mundësia e dytë e zgjidhjes së kontestit të emrit,” shkruan në fund prestigjiozja zvicerane. Dështimi i referendumit në Maqedoni dhe zgjatja tej mase e kontestit të emrit mes Shkupit dhe Athinës, ka qenë temë diskutimi e shumë mediave perëndimore, për të... 

Birra zvicerane me shqiponjën dykrenare “u shit si hallvë”

Me birrën “Doppelradler”, birraria e Lucernit u shndërrua në një hit nëpër rrjetet sociale. Gjithçka ishte shitur për një kohë të shkurtër: Bile është mundur të shitet edhe trefishi i prodhimit vjetor. Ajo që fillimisht thjesht ishte një shaka, shumë shpejt u bë serioze: Në rrjedhën e aferës me shqiponjën dykrenare të futbollistëve shqiptarë, birraria e Lucernit... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch