Home » Archive for Tetor 6th, 2018

Veterani i luftës çlirimtare Rexhep Ramush Aliu kërkon ndihmë

Unë Rexhep Aliu i lindur me 24.04.1962 në Depcë komuna e Preshevës, me banim kam jetuar në rrugën e Gjilanit nr.84. Kam qenë punëtor në Zvicërr dhe duke parë situatën tek ne në Kosovë , kam ardh nga Zvicrra për në luftën e Kosovës. Pas përfundimit te Luftës së Kosovës , filloi edhe lufta në Kosovën Lindore.Pas gjithë këtyre ngjarjeve kam qenë i pa strehë. Duke menduar se... 

Veprim politik “kosovarofob” i Qeverisë Shqiptare me taksën e “Rrugës së Kombit”

Nga Skënder Sadri KAPITI ËSHTË  DETYRIM KOMBËTAR QË KJO TAKSË DUHET TË RISHIKOHET ,  DHE MË E MIRA ËSHTË QË AJO TË HIQET PASI ËSHTË  PENGESË  PËR INTEGRIMIN GJITHKOMBËTAR  SHQIPTAR . Vetëm në Shqipëri ndodh që Shteti Kombëtar  Amë si e quajnë dhe e admirojnë Shqipërinë shqiptarët e Kosovës të cilëve   Qeveria Shqiptare u vendos  taksë  te larte për kalimin... 

“ORA E MADHE LETRARE PËR SKËNDERBEUN”

Më 11 tetor 2018, ora 11.00, në Tiranë, do të mbahet “Ora e Madhe Letrare për Skënderbeun”. Veprimtaria do të mbahet në sallen e konferencave te Hotel “Opera” në Tiranë. Veprimtaria organizohet në kuadrin e 550 Vjetorit të vdekjes së Skënderbeut, në “Vitin e Skënderbeut” dhe të Simpoziumit Ndërkombëtar Kulturoro-Letrar “Skënderbeu në Kulturën Europiane”, që mbahet... 

Qeveria e Kosovës takohet me nxënësit nga Lugina e Preshevës

Qeveria e Kosovës do të kujdeset për mirëqenien ekonomike, për të drejtat njerëzore, qytetare dhe kombëtare, si dhe për nevojat e përgjithshme të njerëzve në Luginën e Preshevës. Qeveria e Kosovës do të kujdeset për mirëqenien ekonomike, për të drejtat njerëzore, qytetare dhe kombëtare, si dhe për nevojat e përgjithshme të njerëzve në Luginën e Preshevës. Kështu ka njoftuar... 

Kosovë – Pushteti prezanton rezolutë për dialogun

Në takim kanë qenë kryeministrin Ramush Haradinaj, zëvendëskryeministrat Fatmir Limaj, Enver Hoxhaj dhe Dardan Gashi. Pika e parë e këtij dokumenti thotë që Dialogu të mbyllet me njohje reciproke dhe se Kosova është vend unik e i pandarë. Liderët e koalicionit qeveritar kanë hartuar një draft rezolutë për dialogun, e cila pritet t’i propozohet për harmonizim edhe opozitës. Pas... 

Skepticizëm në BE për liberalizimin e Vizave

Por ende ka skepticizëm në Bashkimin Evropian lidhur me liberalizimin e vizave për Kosovë, kjo ishte porosia që eurodeputeti David McAllister ka sjellë në Prishtinë, në takimet që ka pasur me krerë të shtetit. Megjithëse kriteret për liberalizim të vizave janë përmbushur, për një gjë të tillë duhet bindur shtetet anëtare të Bashkimit Evropian. Por ende ka skepticizëm në Bashkimin... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch