Home » Archive for Tetor 9th, 2018

Ditëlindja e Ahmet Zogut dhe 90 vjetori i Mbretërisë Shqiptare mesazh i Shtetit Komb

Nga Azgan HAKLAJ – President i Unionit Artistik të Kombit Shqiptar Momenti kulmor i historisë së Kombit Shqiptar i konsakrimit juridik e kushtetues i Mbretërisë Shqiptare me dt. 2 shtator 1928. Roli i saj i jashtëzakonshëm në ndertimin e shtetit modern progresiv, ekonomik e kulturor. Mbrojtja konseguente e lirisë dhe të drejtave të shqiptarëve në trojet etnike në Ballkan. Orientimi... 

Në Shqipëri siguria më e sigurtë është pasiguria (2)

Nga Skënder Sadri KAPITI Njerëzit organizohen në shoqëri dhe  hyjnë, përpiqen, luftojnë  e ndërtojnë shtetin e tyre  kombëtar për të qenë të sigurtë  në shtetin e tyre sovran dhe të pavarur nga pushtuesi i huaj;  ndertojnë  dhe kontribuojnë dhe e mbajnë shtetin  për sigurinë e  jetës nga kërcënimi prej njëri –tjetrit, prej më të fortëve dhe për të ushtruar... 

Rrëfehet njëri nga të lënduarit, si u sulmuan në Serbi

Njëri nga të lënduarit është në gjendje të rëndë, derisa tjetri ka pësuar lëndime në Novi Sad vetëm sepse folën shqip. Flet njeri nga shqiptarët e Kosovës që u rrahën brutalisht në Novi Sad të Serbisë. Raportohet se njëri prej tyre është në gjendje të rëndë. Çlirim Maloku, është emri i 19 vjeçarit nga Hasi i Prizrenit i cili tashmë është në gjendje të rëndë shëndetësore.... 

Hahn kritikon ashpër klikën e OBRM, rrezikoni përgjithmonë rrugën euro-atlantike

Komisioneri europian i zgjerimit, Johanes Hahn për “Der Standard” ka akuzuar direkt lidershipin e OBRM, e cila po kryen presion mbi deputetët e saj, që të mos votojnë pro-ndryshimeve. Maqedonia po kalon një periudhë presionesh për të votuar pro ndryshimit të emrit në parlament dhe kjo të ndodh pa me u mbajtur zgjedhje të parakohshme parlamentare – të cilat vetëm se do shtynin proceset... 

Sefer Seferi do të zhvillojë ndeshjen vendimtare të karrierës

Sefer Seferi rikthehet në kategorinë e zakonshme të peshës pas udhëtimit-angazhimit të tij në kategorinë e rëndë. Boksieri shqiptar do të boksojë në kategorinë “cruiser” kundër një ish-kampion botëror. Ndeshja e madhe e boksit e luajtur në arenën e Manchesterit midis boksierit të njohur britanik Tayson Fury dhe boksierit shqiptar Sefer Seferi, është fituar me nokaut... 

Atleti nga Rahovica e Preshevës, Ragmi Ibrahimi fiton vendin e 6 në Maratonën e Tiranës

Në Maratonën e Tiranës ku kishte garues nga gjitha vendet e rajonit e më gjërë, atleti nga fshati Rahovicë i Komunës së Preshevës, Ragmi Ibrahimi, zë vendin e gjashtë nga të gjithë garuesit, gjersa ishte i pari nga garuesit shqiptarë. Kjo na bënë të jemi krenarë me rezultatin e arritur të z. Ibrahimit dhe i dëshirojmë suksese në evenimentet e tilla.  Read More »

Reagon kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi pas rrahjes së dy të rinjve në Novi Sad

Pas rrahjes së dy të rinjve shqiptarë në Novi Sad nga ana e një turme huliganësh serb, ka reaguar Kryetari i komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi „Rrahja e dy të rinjve shqiptar në qytetin e Novi Sadit pasqyron qasjen e politikave destruktive ndaj minoritetit etnik shqiptar në Republikën e Serbisë. Gjithashtu na shqetëson tejëmase informatat se të rinjët shqiptarë janë rrahur... 

Komisioni Republikan Zgjedhor i ka kthyer Listën e dorëzuar APN-së – mungojnë nënshkrimet e nevojshëm

Komisioni Republikan Zgjedhor i ka kthyer Listën e dorëzuar APN-së dhe ka konstatuar se i mungojnë nënshkrimet valid për të kaluar pragun e shpalljes së Listës zgjedhore për zgjedhjet për Këshill Nacional që do të mbahen më  4 nëntor 2018. Edhe pse ishin deklaruar se APN është radhitur e para në zgjedhjet për Këshill Nacional të Shqiptarëve në Luginë të Preshevës, Alternativa... 

PVD zgjedh kryetarin e ri, Shaip Kamberin

Në kuvendin zgjedhor të Partisë për Veprim Demokratik, mbi 300 delegat nga Presheva, Bujanoci dhe Medvegja, finalizuan zgjedhjet mbrenda PVD-së. Fillimisht fjalën e mori Kryetari i deritashëm i PVD-së, z.Riza Halimi i cili përshkroi rrugën dhe sfidat të cilat kaloi PVD që nga themelimi e deri në ditët e sotme. Misioni ynë ishte dhe vazhdon të mbetet ruajtja e substancës kombëtare... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch