Home » Archive for Tetor 15th, 2018

Kosova nuk ka bërë asnjë hap drejt zgjidhjes së problemit të nxënësve në Luginë lidhur me tekstet shkollore

Këtë e ka pranuar edhe ministri i Arsimit i cili ka thënë se me gjithë vullnetin dhe dëshirën që kanë pasur, ai nuk ka qenë i gatshëm të marrin vendim që t’i dërgojë librat në kufi. Në raportimin e tij para Komisionit për Arsim, Shkencë dhe Teknologji, ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqyri Bytyqi ka thënë se janë mundur të krijojnë mundësi për dërgimin... 

Kur do të mbahet mbledhja e Këshillit të BE-së për liberalizimin e vizave

Kosova është duke hyrë në pjesën më të rëndësishme të vendimmarrjes që zhvillohet në kuadër të institucioneve të BE-së lidhur me procesin e liberalizmit të vizave. Mbledhja e Këshillit të BE-së, e fundit për këtë vit në përbërje të ministrave të brendshëm dhe të drejtësisë, është më 6-7 dhjetor. Ky takim është kritik për ta jetësuar lëvizjen e lirë të qytetareve... 

Kuvendi i Kosovës, pas shumë përpjekjeve, u është kthyer seancave të rregullta, edhe përkundër bojkotit të LDK-së e VV-së

Për seancën e sotme, e cila ka shqyrtuar 25 pika të mbetura nga seancat e kaluara, kuorumin e ka bërë PSD-ja. Situata e sotme që pa PSD-në seanca nuk mund të fillonte, e ka bërë pak nervoz kryetarin e Kuvendit, Kadri Veseli, i cili ka akuzuar disa deputetë që nuk po marrin pjesë në seancë, duke thënë se nuk do të tolerojë që disa persona të përcaktojnë fatin e Kuvendit. Veseli... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch