Home » Archive for Tetor 18th, 2018

Rruga e vetme e Maqedonisë nga të gjithë skenarët post-referendum është BE dhe NATO

AZGAN HAKLAJ Referendumi për emrin e Maqedonisë Veriore kristalizoi qartë dy kahjet e faktorit politik në shtetin fqinj, që mbahet në këmbë nga faktori shqiptar, për të cilin janë të interesuara drejtëpërsëdrejti, jo vetëm Tirana dhe Prishtina zyrtare por edhe opinioni publik mbarë kombtar, SHBA dhe BE. Shqiptarët e Maqedonisë treguan edhe njëherë se ata kanë zgjedhur perendimin... 

Ilir Latifi, drejt titullit të kampionit të botës

Një përballje, që sipas specialistëve, afron më tej Latifin drejt shansit të madh për titullin kampion në këtë Divizion nëse arrin të fitojë. Eventi UFC-232 që do të zhvillohet më 29 dhjetor në Las Vegas po bëhet gjithnjë e më interesant, teksa është konfirmuar se një tjetër duel i madh i është shtuar eventit të fundit të arteve marciale mikse për këtë vit. Bëhet fjalë... 

Liderët përshëndetin votimin për ligjet për ushtri

“Gjithmonë duke nderuar atdheun dhe në shërbim të të gjithë qytetarëve. Bijat dhe bijtë më të mirë të vendit, ushtarët e Republikës së Kosovës”, ka shkruar presidenti në facebook ku ka postuar edhe një video të FSK-së. Votimin e pakove për shndërrimin e FSK-së në Ushtri e kanë përshëndetur liderët e institucioneve dhe partive politike. “Gjithmonë duke nderuar atdheun... 

Pas asaj që ka ndodhur sot në Kuvendin e Kosovës, menjëherë vjen edhe reagimi i NATO-s

Një zyrtar i Aleancës Veriatlantike, i ka thënë RTK-së se pozicioni i NATO-s është i qartë: NATO mbështet zhvillimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës nën mandatin e saj aktual. `Forca e Sigurisë së Kosovës është një forcë profesionale dhe një burim stabiliteti rajonal. Nëse ky mandat evoluon, Këshilli i Atlantikut të Veriut do të duhet të rishqyrtojë nivelin e angazhimit... 

Vulin: E ‘ashtuquajtura Ushtri e Kosovës është një ushtri që po krijohet për të kërcënuar Serbinë’

Ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Aleksandar Vulin, tha sot e ‘ashtuquajtura Ushtri e Kosovës është një ushtri që po krijohet për të kërcënuar Serbinë’. “Përderisa të jetë në fuqi Rezoluta 1244, në Kosovë nuk mund të ketë forca të tjera të armatosura përveç KFOR-it.  Ushtria e Kosovës ku nuk ka serbë dhe kundër të cilës janë serbët dhe Serbia, është një ushtri... 

Tradhëtitë “patriotike” të politikbërjes kosovare ndaj Luginës së Preshevës

Shkruan: Nehat Hyseni Askush nga bota e qytetëruar demokratike, europiane e euroatlantike, nuk mundet ta kuptoj politikbërjen kosovare, sidomos atë të pasluftës, nga viti 1999 e këndej. Shumëçka që ka ndodhur në këtë nënqiell, nga shporrja e ushtrisë, policisë dhe pushtetit të Serbisë nga Kosovaa, paraqet problem të madh për t’u (mirë)kuptuar nga njerëzit e zakonshëm dhe... 

Ta amnestosh një krimil është ma shumë se vetevrasje

Ali Hertica Tani si kan ndërgjegje pushtetarët  dhe të gjith ata që votuan ligjin për amnistin e kriminevel dhe të vizitojn vorrezat e deshmshmorv dhe familjarët  ndersa vrasesit dhe dhunusit sorrllotaten të lir e tu fal krimin Falja është megjithatë një aspekt i moralit personal e të gjithëve dhe nuk do të jetë pjesë e politikës, I kufizuar me virtytet më modeste politike të... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch