Home » Archive for Nëntor, 2018

Haradinaj: Taksa do të mbetet në fuqi deri në njohjen e Kosovës nga Serbia

Taksa ndaj Serbisë dhe Bosnjës ka qenë temë që është diskutuar edhe në Klubin e Prodhuesve të Kosovës. Në konventën e parë, prodhuesit kërkuan financimin e eksportit, ndërsa kryeministri Haradinaj tha se taksa do të mbetet gjatë në fuqi. Taksa ndaj prodhimeve serbe do të mbetet në fuqi deri atëherë kur të ndodhë njohja e Kosovës nga Serbia dhe se askush nuk duhet të kalkulojë... 

Festa e Flamurit: 28 apo 29 Nëntori?

Shkruan: Nehat Hyseni Festa e Flamurit, 28 Nëntori festohet në të gjitha trojet shqiptare në Ballkan, si dhe nga diaspora shqiptare gjithandej në botë. Mirëpo, kjo festë është shtetërore vetëm në Shqipëri. Sepse, edhepse kjo festë kremtohet ndoshta shumë më tepër në Kosovë se sa në Shqipëri, megjithatë Kosova akoma nuk e ka miratuar atë formalisht dhe me ligj, si festë shtetërore. Kurse,... 

Kryetarja e PVD-së dega në Preshevë, Ardita Sinani mesazh urimi për festën e 28 Nëntorit

Të nderuara motra, të nderuar vëllezër kudo që jeni, Me krenari të madhe Ju uroj ditën e Flamurit, njëherit edhe datën e shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë. Në këtë datë historike për të gjithë Shqiptarët kudo që jetojnë, e sidomos për Shqiptarët e komunës së Preshevës, shpreh mirënjohjen e thellë për të gjithë ata që luftuan, u flijuan dhe kontribuan secili në... 

Kryetari i komunës së Preshevës Shqiprim Arifi mesazh urimi për festën e 28 Nëntorit

Moment i rëndësishëm për tu ndalur dhe nderuar historinë, sakrificat dhe përpjekjet e kombit për liri, pavarësi e dinjitet. Ngjarje që na obligon që të gjithë të punojmë për çdo ditë për realizimin e idealeve dhe synimeve tona. 28 Nëntori, Dita e Flamurit Kombëtar është dhe do të mbetet njëra ndër ngjarjet më të ndritura të popullit shqiptar. Është vlerë që duhet të... 

Lëvizja Për Reforma e PDSH-së uron të gjithë shqipëtarët festën e 28 Nëntorit

Të nderuar shqiptarë, Të nderuar qytetarë shqiptarë të Luginës së Preshevës, Të nderuar anëtarë, simpatizantë, aktivistë dhe ju mbështetës të LR-PDSH-së, URIME FESTA E 28 NËNTORIT Kjo ditë e bekuar dhe e shënuar për të gjithë ne ka qenë dhe mbetet simbol i bashkimit, unitetit, lidhjes, krenarisë, qëndresës dhe vendosmërisë së popullit shqiptarë. Kjo është një ndër... 

Veseli: nga Vlora në Boletin, nga Presheva në Ulqin, nga Shkupi në Shkodër, na bashkon nderimi për të parët tanë

Sot, në këtë ditë të shenjtë për kombin tonë, nga Vlora në Boletin, nga Presheva në Ulqin, nga Shkupi në Shkodër, na bashkon nderimi për të parët tanë, na bashkon nderimi për të gjithë ata burra e gra që edhe në ditët më të vështira mbajtën gjallë idenë e kombit dhe bënë gjithçka mundën për lirinë e tij. Kështi tha sot në Boletin të Mitrovicës, kryetari i Kuvendit... 

Kryeparlamentari Kadri Veseli, ka bërë homazhe te varri i simbolit kombëtarë të lirisë së Kosovës, Adem Demaçi

Veseli tha se sot është një e e ditë e madhe për kombin tonë, dhe se në këtë ditë, kemi për obligim të jemi pranë kujtimit të atyre që me jetën e tyre nderuan kombin. “I tillë ishte Adem Demaçi, simboli më unik i gjithë lëvizjes sonë kombëtare për lirinë e Kosovës”, tha Veseli. Ai tha se gjithë jeta e Adem Demaçit ishte në shërbim të frymës së 28 Nëntorit,... 

Këshilli Nacional zgjedh për kryetarë bartësin e listës së PVD-së, Ragmi Mustafën

Kuvendi i Këshillt Nacional të Shqiptarëve në Luginë të Preshevës, zgjodhën për kryetar Ragmi Mustafën nga Komuna e Bujanocit. Pas zgjedhjes në krye të këtij organi të rëndësishëm, sidomos duke marrë parasysh situatën e fundit të krijuar mes Kosovës dhe Serbisë, z.Mustafa ka ndërmarrë hapat e parë duke ju drejtuar qeverisë së Shqipërisë dhe të Kosovës që ta shqyrtojnë... 

Thaçi: 28 Nëntori është dita më e madhe dhe më e rëndësishme në historinë e kombit shqiptar

“Është 28 Nëntori i Skënderbeut. Është 28 Nëntori i Ismail Qemalit e Isa Boletinit, i UÇK-së dhe Adem Jasharit. Shumë atdhetarë dhe veprimtarë tanë kanë dhënë jetën për 28 Nëntorin dhe Flamurin Kombëtar. Kjo është dita e tërë shqiptarëve, kudo që ata gjenden”, shkruan Thaçi. Postimi i plotë: Sot është dita më e madhe dhe më e rëndësishme në historinë e kombit... 

Në qytetin e Gjenevës përmes veprimtarive të shumta shënohet dita e flamurit kombëtar

Në qytetin e Gjenevës së Zvicrës, aty ku valëviten flamujt e kombeve të cilët simbolizojnë demokracinë dhe gërshetimin e kulturave botërore, aty ku numër i konsiderueshëm i bashkëvendësve tanë, mërgimtarë, studentë, punëtorë, si dhe personalitete të ndryshme politike e kulturore të cilët ndodhen në këtë qytet e më gjerë, festohet dita e flamurit dhe ditëlindja e shtetit... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch