Home » Archive for 7 Nëntor, 2018

Nis zbatimi i vendimit për produktet nga Serbia e Bosnja

Ka filluar nga doganat zbatimi i vendimit të Qeverisë së Kosovës për vendosjen e taksës prej 10% për produktet nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina. Dogana e Kosovës kanë filluar me zbatimin e vendimit të Qeverisë së Kosovës për taksimin shtesë prej 10% të produkteve nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, ka konfirmuar për Radio Kosovën, zëdhënësi Adriatik Stavileci. “Duhet të... 

THAÇI NË BRUKSEL: TAKIMI I DOMOSDOSHËM PËR MARRËVESHJE PËRFUNDIMTARE

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është nisur në Bruksel për takimin e radhës me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq.  Përmes një statusi në Twitter, Thaçi se tha se ky takim edhe pse i vështirë është i domosdoshëm për të arritur marrëveshjen përfundimtare dhe gjithëpërfshirëse ligjore ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. ‘Rrugës për Bruksel për një takim tjetër të vështirë... 

Xhaferi: Shoqata “Papa Klementi XI Albani”, po bën punë të shkëlqyer

Kryetari i Parlamentit të Maqedonisë z. Talat Xhaferi ftoi mërgimtarët kudo që janë të bëhen bashkë dhe të mos ndahen politikisht. Në një pritje që i bëri sot në Shkup një delegacioni të Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë  “Papa Klementi XI Albani” në Suedi, të kryesuar nga kryetari Hysen Ibrahimi, Xhaferi, ndër të tjera, tha se nuk i duhet mërgatës asnjë... 

SKEMA E PENSIONEVE ME PADREJTËSI LIGJORE, PA TRAJTIM TË BARABARTË PËR QYTETARËT, SHPËRBLIM I PAKËT

Hilmi GASHI  Gjermani Për mendimin tim Skema aktuale e Pensioneve në Kosovën tonë i ka tre të meta kryesore, themeltare, problematike: ka padrejtësi ligjore, ka trajtim të pabarabartë për qytetarët e vet, ka shpërblim të pakët për të pensionuarit, edhe për ata që kanë punuar, luftuar e paguar kontribute. Përndryshe: Skema e Pensioneve në Kosovë, sipas meje, nuk i plotëson kushtet... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch