Home » Archive for 14 Nëntor, 2018

ÇITAKU: PËR USHTRINË S’KA DIALOG ME SERBINË

Ambasadorja e Kosovës në Uashington, Vlora Çitaku, ka thënë se vendi ynë ka bërë progres të madh që nga shpallja e pavarësisë dhe se tash UNMIK nuk e ka më rolin paqeruajtës, andaj do të ishte më e dobishme që resurset e kësaj organizate të shfrytëzohen për zgjidhjen e krizave tjera nëpër botë. Ajo gjatë fjalës së saj në Këshillin e Sigurimit të OKB-së për Kosovën kërkoi... 

Mogherini: Në vitin tjetër do t’i tejkalojë mosmarrëveshjet në Ballkan

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini thotë se në vitin tjetër dëshiron që t’i përfundojë punën në Ballkan, në mënyrë që pasardhësit të saj t’i lë një situatë që ky rajon të jetë në drejtim të bashkimit me BE-në, por në aspektin e bashkëpunimit rajonal dhe të pajtimit. “Unë mendoj se jemi në rrugë të drejtë,... 

Disa fjalë lidhur me Fjalorin Enciklopedik të Kosovës I-II, botim i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, Prishtinë, 2018.

Shkruan: Xhemaledin SALIHU, profesor Fjalorin Enciklopedik të Kosovës nuk e lexova të gjithin, por vetëm zërat dhe njësitë e Luginës së Preshevës, andaj edhe do të bëjë fjalë në këtë shkrimin tim vetëm për pjesën e zërave dhe njësivë nga Lugina e Preshevës. Të ceku se Fjalori Enciklopedik është i mirë se ardhur për studiuesit e lëmive të ndryshme,sepse në te gjejnë... 

Kosova është e para – 4 xhudistet e Kosovës, krenari kombëtare

Nga Skënder Sadri KAPITI, Durrës Për politikanët, për  intelektualët, për rininë dhe për të gjithë shqiptarët   “Kosova është e para”. Kosova , Shteti  i  Ri shqiptar edhe sot e në vazhdimësi ka dhe do të ketë nevojë për kontributin e  shqiptarëve të mëdhenj që bëjnë vepra të mëdha. Njerëzit e mëdhenj dhe vepërlartë e lartësojnë kombin, krenarinë dhe imazhin... 

ANTOLOGJIA E BASHKAUTORËVE YMRIJE BEQIRI DHE ILMI DERVISHI HYNË NJË HORIZONTË TË VEÇANTË ME POEZI TË TË GJITHA TREVAVE SHQIPTARE

U përurua libri i titulluar ”NA BASHKOI POEZIA”, Antologji, të bashkautorëve, Ymrije Beqiri[1] e Ilmi Dervishi, në prani të shumë krijuesve e po ashtu edhe z. Naim Latifi, sponsor dhe anëtar i kryesisë së Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, në Suedi. Ky event kulturor u organizua nga Drejtori i Qendrës për Kulturore në Kamëz, z.... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch