Home » Archive for 22 Nëntor, 2018

Kosova përjashton nga taksat 10 kompani nga Serbia

Dhjetë kompani prodhuese me seli në Serbi të cilat e plasojnë prodhimin e tyre në Republikën e  Kosovës, me vendim të Qeverisë së Kosovës, do të lirohen nga taksat për eksportimin e mallrave të tyre në Republikën e Kosovës. Sipas mediave nga Beogradi, Prishtina ka nxjerrë një vendim të ri për taksën 100 % për produkte nga Serbia, me ç’rast produktet e dhjetë kompanive... 

Njё libёr, jo vetёm pёr dhimbjen nga vdekja pa rend

Nga dr. Islam LAUKA* Para njё viti, Çun Lajҁi, pёrjetoi atё qё as hasmit mos i raftё me e provue. Pa i mbushur ende 34 vjeҁ, e bija e tij, Bubulina, shkoi nё amshim. Ҫdo vdekje ёshtё e dhimbshme, por ajo pa rend, kur prindi e shtin nё dhé femijёn e vet, dhimbja ёshtё e fundbotshme. Duhet shumё forcё, vullnet e karakter qё tё mbahesh, tё qёndrosh e tё mos biesh. Ka ndodhur shpesh... 

Një selam nga Putini për dyshen Thaçi-Pacolli

Nga Islam LAUKA* Politika e pajtimit me Rusinë, e ndjekur nga dyshja ThaçI-Pacolli, po jep “frytet” e veta, sidomos pas takimit të Presidentit të Kosovës me Presidentin Putin, para pak ditësh, në Paris. Dëshmi për këtë është komenti zyrtar i sapobotuar, i Departamentit te Shtypit dhe Informacionit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Federatës Ruse, lidhur me vendimin e qeverisë... 

Botohet libri me tregime i shkrimtarit të njohur shqiptar, Ylljet Aliçka, “Tregime të dikurshme”

Të dashur miq të librit dhe Botimeve Toena, një tjetër libër me tregime i shkrimtarit të njohur shqiptar, Ylljet Aliçka, “Tregime të dikurshme”, sapo është botuar në frëngjisht nga Shtëpia Botuese “Pyramidion et Chapitre douze”. Ylljet Aliçka, tashmë është një zë i rëndësishëm në letërsinë bashkëkohore shqipe dhe jehona e emrit dhe veprave të tij po ndihet edhe jashtë... 

Opinion: Këshillin Kombëtar të Shqiptarve do ta bashkëqeverisin “partitë e vjetra”

Shkruan: Nehat Hyseni Partia për Veprim Demokratik është fituese e zgjedhjeve të 4 nëntorit për KKSH dhe me Partinë Demokratike Shqiptare të dielën, më 18 nëntor 2018, nënshkruajtën Marrëveshjen për bashkëqeverisje. Prandaj, të gjithë shqiptarve në Luginë të Preshevës i urojmë për këtë fitore të madhe dhe për arritjen e Marrëveshjes së koalicionit qeverisës të KKSH-së... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch