Home » Archive for Nëntor, 2018

U promovua libri i parë historik për rezistencën e armatosur për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, “Kryengritja Çlirimtare në Kosovë Lindore gjatë viteve 1999-2001”

Më  21 nëntor në Sallën e Bibliotekës Kombëtare ‘Pjetër Bogdani” në Prishtinë, është bërë promovimi i librit të historianit, Ma.sc. Valon Jashari, “Kryengritja Çlirimtare në Kosovë Lindore gjatë viteve 1999-2001” (Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë). Është libri i parë për këtë periudhë historike, që në tërësi shtjellon kryengritjen çlirimtare në Preshevë, Bujanoc... 

KOSOVA E SHQIPËRIA SË SHPEJTI PA ASNJË TAKSË

Qyteti perëndimor i Kosovës do të jetë vendi i takimit në mbledhjen e përbashkët të qeverisë së Kosovës e Shqipërisë. Pas zotimit për unifikimin e doganave, Kosova dhe Shqipëria pritet të aprovojnë edhe kërkesën e kahershme të Bashkimit Evropian për heqjen e tarifës së shërbimit të romingut. Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Shyqiri Bytyqi, ka njoftuar se Kosova... 

THAÇI NË SHBA DO TË TAKOHET ME POMPEON, BOLTONIN DHE BUSHIN

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, gjatë vizitës së tij në Shtetet e Bashkuara, ka bërë të ditur se do të takohet me Sekretarin amerikan, Mike Pompeo, këshilltarin amerikan për Siguri Kombëtare, John Bolton  dhe me ish Presidentin amerikan, George Bush. Thaçi ka thënë se me partnerët amerikanë do të bisedojë rreth arritjes së një marrëveshje përfundimtare me Serbinë, e cila... 

SHOQATA E SHKRIMTARËVE DHE ARTISTËVE SHQIPTARË ”PAPA KLEMENTI XI ALBANI”, SUEDI (SHSHASHS)

Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi, mori një lajm të dhimbshëm për shuarjen e jetës së Kryetarit të Komunës së Dibrës. Shoqata e çmon lartë punën dhe veprimtarinë e Kryetarit Ruxhdi Lata tani më të ndjerë dhe bashkëpunimin e ngrohtë e miqësor që kemi pasur me te. Ky lajm ka pikëlluar pa masë anëtarësinë dhen kryesinë e... 

Forcat Speciale bastisin Veriun e Mitrovicës, ndalohen tre persona lidhur me vrasjen e Ivanoviqit

Policia e Kosovës ka konfirmuar se janë ndaluar tre persona për rastin e vrasjes së Oliver Ivanoviqit. Për tu realizuar ky aksion policia bën të ditur se janë bërë bastisje shtëpitë e të dyshuarëve në Veri të Mitrovicës. “Mund të konfirmojmë se, në Veri të Mitrovicës, me urdhëresë të Gjykatës kompetente, janë realizuar disa bastisje që ndërlidhen me vazhdimin e hetimeve... 

Kosova përjashton nga taksat 10 kompani nga Serbia

Dhjetë kompani prodhuese me seli në Serbi të cilat e plasojnë prodhimin e tyre në Republikën e  Kosovës, me vendim të Qeverisë së Kosovës, do të lirohen nga taksat për eksportimin e mallrave të tyre në Republikën e Kosovës. Sipas mediave nga Beogradi, Prishtina ka nxjerrë një vendim të ri për taksën 100 % për produkte nga Serbia, me ç’rast produktet e dhjetë kompanive... 

Njё libёr, jo vetёm pёr dhimbjen nga vdekja pa rend

Nga dr. Islam LAUKA* Para njё viti, Çun Lajҁi, pёrjetoi atё qё as hasmit mos i raftё me e provue. Pa i mbushur ende 34 vjeҁ, e bija e tij, Bubulina, shkoi nё amshim. Ҫdo vdekje ёshtё e dhimbshme, por ajo pa rend, kur prindi e shtin nё dhé femijёn e vet, dhimbja ёshtё e fundbotshme. Duhet shumё forcё, vullnet e karakter qё tё mbahesh, tё qёndrosh e tё mos biesh. Ka ndodhur shpesh... 

Një selam nga Putini për dyshen Thaçi-Pacolli

Nga Islam LAUKA* Politika e pajtimit me Rusinë, e ndjekur nga dyshja ThaçI-Pacolli, po jep “frytet” e veta, sidomos pas takimit të Presidentit të Kosovës me Presidentin Putin, para pak ditësh, në Paris. Dëshmi për këtë është komenti zyrtar i sapobotuar, i Departamentit te Shtypit dhe Informacionit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Federatës Ruse, lidhur me vendimin e qeverisë... 

Botohet libri me tregime i shkrimtarit të njohur shqiptar, Ylljet Aliçka, “Tregime të dikurshme”

Të dashur miq të librit dhe Botimeve Toena, një tjetër libër me tregime i shkrimtarit të njohur shqiptar, Ylljet Aliçka, “Tregime të dikurshme”, sapo është botuar në frëngjisht nga Shtëpia Botuese “Pyramidion et Chapitre douze”. Ylljet Aliçka, tashmë është një zë i rëndësishëm në letërsinë bashkëkohore shqipe dhe jehona e emrit dhe veprave të tij po ndihet edhe jashtë... 

Opinion: Këshillin Kombëtar të Shqiptarve do ta bashkëqeverisin “partitë e vjetra”

Shkruan: Nehat Hyseni Partia për Veprim Demokratik është fituese e zgjedhjeve të 4 nëntorit për KKSH dhe me Partinë Demokratike Shqiptare të dielën, më 18 nëntor 2018, nënshkruajtën Marrëveshjen për bashkëqeverisje. Prandaj, të gjithë shqiptarve në Luginë të Preshevës i urojmë për këtë fitore të madhe dhe për arritjen e Marrëveshjes së koalicionit qeverisës të KKSH-së... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch