Home » Archive for Dhjetor, 2018

Tarifë do të ketë edhe për brendet e huaja që prodhohen në Serbi dhe Bosnjë

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim që tarifë doganore 100 për qind të vendosë edhe për brendet ndërkombëtare që prodhohen në Serbi dhe Bosnjë dhe nga këto shtete hyjnë në Kosovë. Në vendimin e 21 nëntorit, kur qeveria vendosi tarifë 100 për qind për produktet me origjinë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, kishte lejuar që për nëntë brende ndërkombëtare të mos... 

LIMAJ E AHMETI BISEDUAN PËR PËRMBYLLJEN E KONTESTIT PRISHTINË-BEOGRAD

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti ka takuar sot në Prishtinë zëvendëskryeministrin e Kosovës, njëherësh bashkëudhëheqës i ekipit shtetëror të Kosovës për dialogun, Fatmir Limaj. Siç njofton BDI, Ahmeti dhe Limaj diskutuan për situatën në Maqedoni dhe Kosovë, zhvillimet në rajon, marrëveshjen midis Prishtinës dhe Beogradit. “Kryetari... 

Kadri Veseli pyeti të akuzuarin Murat Jasharin se pse e ka futur në listë

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës dhe i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli , i cili gjendej në listën e organizatës “Syri i Popullit”, ka dëshmuar në seancën e sotme gjyqësore, me ç’rast e ka pyetur të akuzuarin Murat Jasharin se pse e ka futur në listë. Veseli ka akuzuar Jasharin se në bashkëpunim me një rumune ka dashur ta vras bashkëluftëtarin e vëllait. “Marre... 

Edi Rama bëri ndryshime në qeveri, dy ministra shqiptarë nga Kosova

Kryeministri Edi Rama bëri ndryshime në qeveri, të cilat i njoftoi në Asamblenë e Partisë Socialiste. Lindita Nikolla zëvendësohet nga Besa Shahini në Ministrinë e Arsimit. Arben Ahmetaj zëvendësohet nga Anila Denaj në Ministrinë e Financave. Ditmir Bushati do të zëvendësohet nga Genti Cakaj në Ministrinë e Jashtme. Damian Gjiknuri do të zëvendësohet nga... 

Dhimitër Gjoka: Në 10 Nëntor 1974 kur u futa në studion e Radio Tiranës më ranë letrat e lajmeve nga duart

Dhimitër Gjoka: Në 10 Nëntor 1974 kur u futa në studion e Radio Tiranës më ranë letrat e lajmeve nga duart Dhimitër Gjoka “Njeriu i Vitit 2018″  nga Fondacionin ”Harpa” Këto ditë folësi dhe regjisori televiziv Dhimitër Gjoka mori një çmim special.  Fondacioni ”Harpa” e nderoi atë me çmimin “Njeriu i Vitit... 

THAÇI: EKIPI NEGOCIATOR MË 8 JANAR NË BRUKSEL E UNË NË BREZOVICË

​Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar se do të punojnë për arritjen e një marrëveshje të balancuar me shtetin e Serbisë dhe në interes të paqes dhe stabilitetit. Në takimin e fundit për këtë vit me gazetarë, Thaçi tha përsëriti se do t’i mbështesë të drejtat e shqiptarëve në Luginë, kurse, shtoi se ekipi negociator është pajtuar që më 8 janar... 

SOT TAKIMI I RADHËS PËR DIALOGUN KOSOVË-SERBI

Përmes një komunikate për media nga Kuvendi i Kosovës, bëhet e ditur se sot kryeparlamentari Kadri Veseli do të merr pjesë në takimin e radhës koordinues për Dialogun Kosovë-Serbi. Të ftuar në këtë takim do të jenë edhe Presidenti Hashim Thaçi, Kryeministri Ramush Haradinaj, Ekipi Negociator, përfaqësuesit e grupeve parlamentare nga opozita, LDK dhe VV, ambasadorët e vendeve... 

Urimi Shoqatës “Trojet e Arbrit“ me rastin e festës së Krishtlindjes

Shoqata e Intelektualëve Shqiptarë “Trojet e Arbrit“ ju uron të gjithë shqiptarët katolikë anë e kënd trojeve shqiptare festën e madhe të Krishtlindjes.Kjo festë lë të ju shërbej shqiptarëve që të tregojnë në mes vete vëllëzerinë shqiptare që ka qenë dhe është gjithmonë e fortë dhe bujare.Urojmë që kjo festë e Krishtlindjeve të shërbej si urë lidhëse në... 

Pavarësia, Shtetësia dhe Integrimi i Kosovës janë të pasfidueshme sepse kane garancinë e SHBA

Nga Skënder Sadri KAPITI Ndërkombëtarizimi i problemit të formimit të Ushtrisë së Kosovës nxori në pah dhe në dritë ata se kush janë miqtë dhe aleatët e vërtetë të shqiptarëve dhe të Kosovës. Pse në Bruksel , në BE ka akoma jo pak zëra kundër Kosovës!? Qarqe, politikanë madje edhe politikanë të profilit të lartë në BE , të NATO-s dhe disa shtete serbofile... 

Hashim Thaçi: Letra e presidentit Donald Trump është shpresë dhe besim për institucionet e vendit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se letra e presidentit Donald Trump është shpresë dhe besim për institucionet e vendit dhe mbështetje e plotë e SHBA-ve për Kosovën dhe rajonin. Ai pas takimit të liderëve të Ballkanit Perëndimor në Bruksel me shefen e diplomacisë evropiane Federica Mogherini, tha se nëse dikush ka pasur hezitime për rolin amerikan, kjo dëshmon me fakte... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch