Home » Archive for 11 Janar, 2019

Maqedonia nga sot merr emrin e ri

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Ndërkohë siç raportojnë gazetarët, gjatë ditës së nesërme pritet që qytetareve t’u drejtohet kryeministri Zoran Zaev. Ndërkohë para Kuvendit vazhdojnë protestat e qytetarëve,... 

Asimetria e kobëshme antishqiptare e Dialogut të Brukselit

Shkruan: Nehat HyseniGjatë këtyre ditëve, në vigjilie të takimit të grupit negociator të Republikës së Kosovës, të udhëhequr nga dy bashkëkryesus: Shpend Ahmeti i PSD dhe Fatmir Limaj i Nismës, me komisioneren e lartë të BE-së, zonjën Federica Mogherini, më 8 janar 2019 në Bruksel, përfaqësuesit e Luginës së Preshevës, Ragmi Mustafa, Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar... 

PRESIDENTI META: JEMI NË MBËSHTETJEN TUAJ, ME VLERËSIME E MIRËNJOHJE NDAJ JUSH

Letër falenderuese drejtuar Presidentit Ilir META nga veprimtari atdhetar politik e kulturor, Hilmi GASHI, veteran i UÇK-së në Gjermani – I nderuari President i Shqipërisë, Sh. Juaj, Z. Ilir Meta, Unë jam një mërgimtar i lindur në rajonin e Drenicës martire të Kosovës dardane. Quhem Hilmi Gashi. Prej nga viti 1991 jetoj dhe veproj në shtetin mik të popullit shqiptar,... 

ME QENDRËN INFORMATIVE TË KOSOVËS NË KRYE ME ENVER MALOKUN, BOTA ARRIT TË KUPTONTE TË VËRTETËN E KOSOVËS

Sot, bëhen 20 vjet të vrasjës së Enver Malokut, publicistit, gazetarit dhe shkrimtarit tonë të çmuar. Vrasja e Enver Malokut ka lënë vrragë të thella,jo vetëm për familjen, por për gjithë kombin shqiptar. Ne mërgimtarët në Suedi, e kujtojmë me shumë dhembje humbjen e Enver Malokut, sepse e kemi pasur bashkëpunëtor të ngushtë për të gjitha zhvillimet që ndodhnin në... 

LEGJISLACIONI NUK DUHET TË DALË NGA KLANET DHE NEPOTIZMI

Ali Hertica  Kush po e bën ligjin në vendin tonë? Te libri “Du contrat social”, Rosi thotë qartë se nuk merret me kalimin historik nga një gjendje pa pushtet politik, në një gjendje me pushtet politik. Është shqetësuese se çfarë mund ta bëjë legjitime gjendjen shoqërore lidhur me gjendjen që ka sot Kosova, në territorin e saj me qeverinë dhe sistemin ligjor,... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch