Home » Archive for 14 Janar, 2019

Rrustem Mustafa- Remi u paraqit sot për intervistim në Prokurorinë Speciale në Hagë

Gjatë ditës së sotme Mustafa tha se do t’i përgjigjet të gjitha pyetjeve të prokurorit. Ish-komandanti i UÇK-së e ka përfunduar intervistimin në orën 17:00, mirëpo nuk ka dashur të deklarohet për media, shkruan lajmi.net. Intervistimi i tij ka zgjatur rreth 7 orë. Në Hagë këtë javë do të intervistohet edhe ish-komandanti i UÇK-së, Sami Lushtaku. Ftesat e Speciales... 

Shteti i një Populli

Ali Hertica Si një emër, një popull i zënë përherë një territor të caktuar të lidhur së bashku nga zakonet e përbashkëta dhe porosi në një organ politik , me anë të një qeverie të organizuar, sovranitetit të pavarur dhe të kontrollit mbi gjithë personat dhe gjërat brenda kufijve të saj, të aftë për të bërë luftë dhe paqe dhe të hyjnë në marrëdhënie ndërkombëtare... 

Nje perkujtim i shkurter per Enver Malokun, Guximtar-me rastin e 20- vjetorit te vdekjes

Shkruan: Xhemaledin SALIHU, kryetar i Shoqatës per Trashegimi dhe Krijimtari Kulturore e Lugines se Presheves,me seli ne Presheve Me pluralizmin politik, themelimin e LDK-se, Qendres Informative te Kosoves dhe themelimin e PVD-se i filluam disa aktivitete politike, pas viteve te 90-ta. At kohe PVD-a filloi te botoj revisten “Veprimi” organ i saj, ku u zgjodha drejtor i “Veprimit”. Per... 

Parimi i filozofisë së shtetit

Ali Hertica   Shteti është racionalja në vetvete dhe për vete.Ky është unitet thelbësor ësht një qëllim absulut dhe ky qëllim është final ku ka të drejtë sovrane përballë individve, detyra më  e lartë e të cilëve është të jenë pjestarë të shtetit. Nëse e barazojmë shtetin  me shoqërinë civile dhe në qoftë se e destinojmë shtetin për sigurinë... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch