Home » Archive for 1 Mars, 2019

Në 27 vjetorin e Referendumit, a do të bashkohet Lugina e Preshevës me Kosovën?

Shkruan: Nehat HyseniPas shërbërjes së Jugosllavisë së Titos-RSFJ-së në vitetet e 90-ta të shekullit XX, Kosova nga data 26-30 shtator 1991 organizoi Referendumin “për Pavarësi”.Kurse, pas mbajtjes së referendumit maqedonas për pavarësi nga Jugosllavia, më 8 shtator dhe miratimit të Kushtetutës në vitin 1991, shqiptarët Maqedonisë më 11 dhe 12 janar 1992, e mbajtën më... 

Bashkimi i shqiptarëve të Tuzit ripërtëritje e Besëlidhjes së Lezhës së Gjergj Kastriotit

Shqiptarët e Tuzit me votën referendare vendosin: Tuzi shqiptar Nga Azgan HAKLAJ Në Jubileun e Besëlidhjes së Lezhës, e cila shpalli Platformën e Bashkimit Politik dhe Ushtarak të Kombit Shqiptar për çlirimin e Atdheut dhe krijimin e Shtetit Nacional, shqiptarët e Tuzit dhe liderët e tyre politikë kanë vendosur të jetësojnë porosinë e fundit të Gjergj Kastriotit: “Jini... 

Kriza politike në Shqipëri duhet të zgjidhet me një Qeveri teknike dhe me zgjedhje të parakohshme

Nue Oroshi Kriza politike në mes të pushtetit dhe opozitës në Shqipëri e ka arritur pikën më të lartë të vlimit politikë. Dorzimi i mandateve nga ana e opozitës tregon se mjetet për të bërë një luftë politike të opozitës në parlamentin shqiptarë kanë përfunduar.Në anën tjetër kemi një veprim politikë të rrallë të opozitës që shumë pak ndodh në Demokraci.Shpesheherë... 

Haradinaj-Thaçit: Tërhiqu nga ideja për korrigjimin e kufijve

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i ka kërkuar presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që të tërhiqet nga ideja për korrigjimin e kufijve. Ai ka folur të premten në “Debat” të RTK-së.   “Unë i besoj SHBA-së, veç tutna kur ta rrej unë, ose dikush i joni. Rreziku jemi ne. Kur ti shkon edhe thua kjo është zgjidhja”, ka thënë ai, duke i përmendur si... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress