Home » Archive for 4 Mars, 2019

Shqiptarët rimarrin Tuzin pas 110 vjetësh

Si asnjëherë më parë partitë politike shqiptare kanë themeluar Forumin Shqiptar për Komunën e Tuzit, i përbërë nga Alternativa Shqiptare, Aleanca Demokratike dhe Bashkimi Demokratik i Shqiptarëve. Sipas gazetës malazeze Vijesti, koalicioni shqiptar “Malësia na bashkon” ka fituar rreth 50 për qind (3682 vota) të votave të numëruara deri tani. DPS jozyrtarisht fitoi 2490... 

Vuçiq nuk e përjashton mundësinë e njohjes së pavarësisë së Kosovës

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka lënë të kuptohet se nuk e përjashton mundësinë e njohjes së pavarësisë së Kosovës, por se ka deklaruar se Beogradi duhet të fitojë diçka si kundërshpërblim. “Para së gjithash ekziston mundësia për kompromis. Nuk mund ta njohim Kosovën, e të mos fitojmë diçka nga pala tjetër”, ka thënë Vuçiq në një intervistë për agjencinë... 

Azgan HAKLAJ: “Rilindja” e Edi Ramës antitezë e shëmtuar e Rilindjes Kombëtare Shqiptare. Sovrani ka vëndosur për Republikën e lirisë

Korifejtë e Rilindjes Kombëtare dhe Etërit e Pavarwsisë së Shqipërisë dhanë gjithçka për Atdheun. De Rada, Jubani, Pashko Vasa, Imer Prizreni, Iliaz Pashë Dibra, Ismail Qemali, Hasan Prishtina, Isa Boletini, Murat Toptani, Dom Nikoll Kaçorri, Luigj Gurakuqi, Bajram Curri, Mihal Grameno, Femi Zavalani, Ndre Mjeda, Ahmet Zogu etj ja blatuan Atdheut jo vetëm mendjen e ndritur e jetën... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch