Home » Archive for 7 Mars, 2019

URIME 7 MARSI, DITA E MËSUESIT SHQIPTAR…!

Nga Gëzim KASUMAJ – Zvicër Historia e arsimit tonë është një histori luftash, përpjekjesh, histori e një populli të vogël në numër, por të madh në botën e tij shpirtërore, në vullnetin e tij për të qenë i lirë dhe i pavarur. Ngjarjet janë ato që duhet nga gjeneratat të kujtohen, kurse mendimet dhe veprat të lartësohen. Populli ynë do ta kujtojë dhe do ta... 

MËSUESIT MËRGIMTARË BËNË HISTORINË

Hysen Ibrahimi, 7 Mars 2019 Në këtë 7 Mars, do të ju njohim me një përvojë të mësuesve shqiptarë në mërgatë, më saktë të atyre në Suedi, të cilët në kohët më të vështira bënë historinë. Mësimi në gjuhën shqipe ishte prioritet për shqiptarët në Suedi. Që në kontaktet e para me njëri-tjetrin, në qytete e vendbanime suedeze, si çështje parësore shqiptarët... 

Ditët e Jasharajve amanet i shenjtë për Haradinajt!

Nga Azgan HAKLAJ Heronjtë dhe familjet fisnike të Kombit janë fatlume. Ata i kanë me meritë të plotë ditët e tyre në Kalendarin tonë historik e nacional. E tillë është Familja martire e Jasharajve të Drenicës. E them martire sepse ky është çmimi më i lartë që kombet dhe njerëzimi ju jep bijëve të tij. Jasharajt u vranë sepse ishin Familja e Komandantit legjendar... 

Limaj: Votimi i Platformës është një lajm i mirë

Pas miratimit në Kuvend të Projektligjit për dialogun dhe Platformës, kryetari i ekipit negociator Fatmir Limaj ka thënë se është një lajm i mirë. “Kanë ndodhë dy ngjarje të rëndësishme, Parlamenti ka votuar ligjin për delegacionin mbi të gjitha platformën. Nga sot Kosova e ka një pozicion zyrtar dhe një zë që ka votuar në Kuvend. Negocimi e mundshëm me Serbinë... 

Gjilan, aksident i rëndë komunikacioni, një qytetarë ndërroi jetë

Në Gjilan, sot ka ndodhur një aksident i rëndë komunikacioni, i cili dyshohet se ka ndodhur për shkak të problemeve teknike të një kamioni transportues. Prokurori kujdestar në Prokurorinë Themelore në Gjilan, menjëherë ka dalë në vendin e ngjarjes dhe ka urdhëruar policinë që drejtuesi i automjetit transportues, tani i dyshuari M.A., nga Peja, të ndalohet për 48 orë. Nga... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress