Home » Archive for Mars, 2019

Albulena Balaj: Nësë NISMA nuk do të ketë anëtar në KQZ, atëherë do të ketë mocion për rrëzimin e qeverisë

Deputetja e Nismës Socialdemokrate, Albulena Balaj –Halimaj, ka thënë se nësë kjo parti nuk do të ketë anëtar të KQZ, atëherë do të bëhet pjesë e mocionit për rrëzimin e qeverisë. Duke folur në “Imazh” të RTK-së, ajo ka thënë se presidenti po bën shkelje kushtetuese duke mos e ftuar subjektin ku është ajo për të qenë pjesë e KQZ-së, sepse sipas saj kjo parti... 

AKTIVISTËT SERBË PERFORMANCË NË BEOGRAD PËR SHQIPTARËT E VRARË

Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut, të Drejtën Humanitare dhe Gratë në të Zeza në Beograd shënoi 20-vjetorin e krimeve të kryera kundër civilëve shqiptar në vitin 1999 në Kosovë, dhe trupat e të cilëve ishin fshehur në rrethinat e Beogradit, në Batajnica. Aktivistët kanë kryer performancën “Batajnica 744: E vërteta e varrosur” dhe me këtë rast mbuluan... 

Shqipëria ka fituar 3-0 gjersa Kosova e ka barazuar rezultatin në duel me Bullgarin

Shqipëria ka fituar 3-0 në transfertë ndaj modestëve të Andorrës në ndeshjen e dytë të kualifikuesve të Evropianit. Kombëtarja kuqezi kaloi në avantazh në minutën e 21-të pas një gabimi qesharak të portierit vendas, gabim të cilin e shfrytëzoi Armando Sadiku, duke e dërguar topin në rrjetë pasi portieri doli huq në përpjekje për ta larguar atë. Goli i dytë për... 

Serbisë po ia qajnë hallin bastardët tanë

Ali Hertica Nuk është për t’ u habitur me Serbinë as me zezonat e ndeshtrashat e saj. Si çdo popull pushtues i mësuar të rrojë mbi kurriz të popujve të tjerë, serbët nuk po arrijnë të mësohen që të vetëqeverisen dhe të jetojnë vetëm me punën dhe djersën e tyre. Ata, për afër një shekull kanë qenë mësuar të jetojnë duke i sunduar të tjerët, duke jetuar mbi supet,... 

AUDITORËVE METROPOLITAN RADIO KOSOVA – Pozita e mjegulltë e Ramush Haradinajt

Pozita e mjegulltë e Ramush Haradinajt. Bahtir Hamza,autor,artist Date:24.03.2019. 17:20.h. Përshëndetje z.Beret J. Miftari, dhe audiotorëve metropolitan Pas intervistës time me gazetën gjermane Data: 2 dhe 3 mars 2019, dhe pas njoftimit që ju thashë një javë më pasë, disa gazetarë të Berlinit më ftuan për një intervistë me gazetën “Der Spigel” dhe pas takimit... 

Shtypi gjerman kujton 20 vjetorin e ndërhyrjes së NATO-s në ish-Jugosllavi

20 vjetori i ndërhyrjes së NATO-s në ish-Jugosllavi tematizohet nga shtypi gjerman. Spektri i trajtimit shtrihet nga nevoja e ndërhyrjes për të ndalur krimet ndaj shqiptarëve deri tek kritikat për sulmet e NATO-s. Süddeutsche Zeitung Gazeta “Süddeutsche Zeitung”, në një artikull me titullin “Hija e gjatë e luftës” (23.03) nënvizon se shumë ka ndodhur... 

Sonte luhet ndeshja kualifikuese për Euro 2020, Kosovë – Bullgari

E gjithë vëmendja e opinionit në Kosovë, sonte, do të jetë e përqendruar në stadiumin “Fadil Vokrri”, aty, ku do të zbresin në fushë futbollistët e Kombëtares së Kosovës në debutimin e tyre në kualifikimet për Euro 2020 përballë Kombëtares së Bullgarisë. Interesimi për këtë ndeshje ka qenë i jashtëzakonshëm dhe vetëm personat më fatlum kanë arritur të pajisen... 

24 MARSI – GËZIM DHE ANKTH PËR SHQIPTARËT

24 Marsi i vitit 1999 na kujton gëzimin dhe ankthin e madh, për atë cfarë do të ndodhte në Kosovë. Forcat e mëdha politike dhe ushtarake ndërkombëtare tashmë kishin marrë vendimin përfillimin e bombardimeve mbi caqet ushtarake e policore serbe, me qëllimin e vetëm, ndalimin e spastrimit etnik të shqiptarëve që po e bënte Millosheviqi me ushtrinë dhe paramilitarët e vet. Pas... 

Xhudistet e Kosovës –Krenaria e Kombit shqiptar

Nga Skënder Sadri KAPITI Unë Skënder Sadri KAPITI nga Durrësi me bindje dhe edukate nacionaliste të trashëguar nga prindërit e mi, jam studiues i historisë, politikës, drejtësisë, moralit  dhe filozofisë,  por dhe si opinionist e analist nuk mund të rri indiferent dhe të mos shpreh respektin dhe mirënjohjen time të thellë për sportistet e talentuara kosovare dhe... 

Një delegacion i komunës së Preshevës i udhëhequr nga Kryetari i Kuvendit Sami Salihu kanë qëndruar dje për vizitë në Tiranë

Me ftesë të Kryetarit të Këshillit të Bashkisë së Tiranës dhe njëherit edhe Kryetar i Këshillit të Qarkut të Tiranës, Aldrin Dalipi, një delegacion i komunës së Preshevës i udhëhequr nga Kryetari i Kuvendit Sami Salihu, në përbërje të të cilit ishin edhe Sekretari i Kuvendit Avni Aliti, drejtori i Fondit për punë komunale, banesore dhe ndërtimore, Xhelal Hasani dhe ndihmës... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch