Home » Archive for Prill, 2019

Haradinaj: Morëm “po”-në e Gjermanisë për liberalizimin e vizave

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka pasur një takim me ministrin e Punëve të Brendshme të Gjermanisë, Horst Seehofer. Haradinaj deklaroi se ka marrë “po”-në e Gjermanisë për liberalizimin e vizave. Pas takimit me ministrin e Punëve të Brendshme të Gjermanisë, Horst Seehofer, morëm “po”-në e Gjermanisë për liberalizimin e vizave. Faleminderit Kancelares Merkel... 

Publikohet strategjia e Francës për Ballkanin Perëndimor

Ambasada franceze në Maqedoninë Veriore publikoi sot Strategjinë e Ballkanit Perëndimor, miratuar me kërkesën e presidentit francez Emmanuel Macron, me qëllim të afrimit më pranë vendeve të rajonit dhe për të plotësuar dhe, siç thuhet, të mbështesë aktivitetet e BE-së për t`i afruar ato në Evropë. Strategjia u botua në frëngjisht, maqedonisht dhe shqip në faqen e internetit... 

Angela Merkel: T’i sjellim në rrugë të drejtë Kosovën dhe Serbinë

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, në një konferencë për media para fillimit të Samitit të Berlinit ka thënë se janë bërë bashkë me Presidentin e Francës, Emanuel Macron, për të diskutuar çështje të ndryshme të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Merkel ka thënë se në këtë diskutim do t’i japim një shtysë këtij rajoni pasi që është në interesin e tyre. “Këtu... 

Thaçi: Pajtimi do të jetë i pamundur për aq kohë sa Serbia dhe Bosnja nuk e njohin pavarësinë e Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se në hapjen e Samitit të Berlinit, është diskutuar për bashkëpunimin rajonal dhe pajtimin. Në një postim në Facebook, Thaçi tha se situata dhe relacionet janë në nivel të ulët, prandaj në rrethana të tilla shumë iniciativa të mira nga Procesi i Berlinit kanë mbetur pa u realizuar. “Kjo situatë e keqe nuk mund të tejkalohet... 

Merkel dhe Macron, paqebërësit e Ballkanit

Në Ballkanin Perëndimor, idetë nacionaliste si zgjidhje konflikti janë në kërkesë. Kancelarja Merkel dhe kreu i shtetit i Francës Macron duan të parandalojnë skenarë të tillë në një samit nesër në Berlin. Shkëmbimet territoriale, demarkacioni etnik, rivendosja e grupeve etnike – këto janë ide që kërcënojnë zjarrin që politikanët kryesorë në shtetet e Ballkanit... 

Gjergj Kastrioti në nëntor 1443, përmes Luginës së Preshevës filloi Veprën e Tij!

Lugina e Preshevës, mes tyre disa dhjetëra fshatëra, kanë  edhe sot kujtimin e  paharruar për  Motin e  Madh,veçmas  Shqipëtarëve  katolik të kësaj ane![1]Një  ndër fshatrat e  tillë, është edhe Rahovica. Fshat ky më i madh i  komunës së Preshevës, që ka rreth 1200 shtëpi, me  rreth 6000 banorë.  Falë pozitës  gjeostrategjike, ... 

Serbët kanë bllokuar një furrë të shqiptarëve në Beograd – reagon Pacolli

Një grumbull serbësh, pasditen e së shtunës kanë bllokuar një furrë, pronë e shqiptarëve në Borçë të Beogradit. Me letra që mbajnë hartën e Kosovës nën flamurin serb është mbushur vitrina e këtij lokale, në pjesën e saj të jashtme. Aty po bëhet thirrje se “harmonia është disfatë e djallit”. “Sapo është bllokuar furra e shqiptarëve në Borçë, për... 

Shoqata Kulturore “Dituria”, me disa aktivitete kulturore shënon 23 Prillin, Ditën Ndërkombëtare të Librit dhe Autorit

Ka një javë rresht që Sh.K. “Dituria”, ka organizuar evente kulturore me rastin e ditës ndërkombëtare të librit dhe autorit. Pas promovimit të romanit “Çelësi”, të autorit boshnjak z. Mirsad Hadroviq sot është realizuar një panel diskutimi në ambientet e degës së shoqatës në Bujanoc, ku morën pjesë kryetari i Këshillit Nacional, z. Ragmi Mustafa, profesori në pension... 

Jonahs Hahn: Qëllimi i takimit të Berlinit duhet të jetë zhbllokimi i dialogut Kosovë – Serbi

Komisioneri Europian për Zgjerimin Jonahs Hahn tha se qëllimi kryesor i takimit të organizuar nga udhëheqësit gjermanë dhe francezë në Berlin me zyrtarët e Ballkanit Perëndimor duhet të jetë për të zhbllokuar dialogun Kosovë – Serbi. Hahn përshëndeti iniciativën e Parisit dhe Berlinit dhe interesimin e tyre të përtërirë në rajon, por paralajmëroi gjithashtu se... 

Agjenda zyrtare e takimit të 29 prillit që do të mbahet në Berlin

Gazeta Express ka arritur të sigurojë atë, e cila shpjegon në mënyrë të detajuar, se cilët liderë do të t’i takojë Merkeli sy më sy, dhe cilët jo, edhe përkundër faktit se ishte paralajmëruar se nuk do të kishte takime të tilla bilaterale. Kancelarja gjermane të parin që do ta takojë të hënë në orën 16:00, do të jetë kryeministri i Maqedonisë Veriore, Zoran Zaev,... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress