Home » Archive for 15 Prill, 2019

Profesor Ibrahim Kelmendi, intelektual e patriot me të cilin krenohet Lugina e Preshevës

Shkruan: Nehat HyseniMë 16 prill është ditëlindja e 103-të e Profesor Ibrahim Kelmendit dhe njëkohësisht është edhe Dita e Shkollës Fillore më të madhe në Preshevë dhe në Luginë, e cila me krenari mban emrin e kësaj figure të ndritur patriotike e intelektuale. Kjo shkollë gjithashtu është edhe njëra ndër shkollat më të mëdha në Serbi dhe ka arritur suksese kulminante... 

Shqiptarët, gjithmonë në luftë

Nga Skënder Sadri KAPITI Shqiptarët lindin të lirë dhe lindin  shqiptarë, por gjatë gjithë jetës dhe historisë së tyre u është dashur  gjithmonë që të luftojnë vazhdimisht dhe pandërprerë  për lirinë dhe për shqiptarinë, për kombin dhe për shtetin shqiptar. Luftë nuk do të thotë vetëm luftë e armatosur me armë, nuk do të thotë vetem luftë... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch