Home » Archive for 22 Prill, 2019

KOSOVA NË QËNIEN, SHPIRTIN E GENIN FAMILJAR E FAREFISNOR TË ISLAM LAUKAJT

Tiranë,  më  21.4.2019Publikim i Shoqatës Mbarëkombëtare “Bytyçi”, Tiranë-Prizren   ______________ Me 19 prill 2019, nё mjediset e Bibliotekёs Kombёtare nё Prishtinё u përurua libri “Kosova e kёrcёnuar nga gjarpri i shtёpisё”, i autorit dr. Islam Lauka. Mora pjesë në atë përurim, me ndjenjen e përgjegjësisë... 

Europa rilind në Çamëri!

Nga Azgan HAKLAJ Çamëria është një plagë e hapur në kërthizë të arealit të qytetrimit të lashtë të Mesdheut (Mesi i dheut) siç i thoshin në gjuhën e zotave, atë Pellazgo-Ilire të Parët tanë.Ajo shtrihet madhështore.Me bukuritë e saj mahnitëse, malet e Zeusit, Dikta ku lindi e Ida ku e fshehu e ema Rea.Me Olimpin e rrufeve të tij, sunduesit të Tokës dhe Qiellit, i... 

Mirë se erdhët në Kosovë, o “fëmijë dhe gra të ISIS-it”!

Pak ditë më parë, nga Siria u riatdhesuan për në Kosovë, më shumë se 110 xhihadiste-terroriste islamike dhe fëmijët e tyre. Derisa Institucionet e Sigurisë, Inteligjencës dhe Drejtësisë por edhe ato politike, dështuan të riedukonin, riintegronin dhe korrektonin të dënuarit për terrorizëm në Republikë të Kosovës, edhe për më shumë u keqësu situata! Pansllavizmi,... 

Johann Wadephul: Mogherini ka nxitur planet e shkëmbimit te territoreve mes Serbisë dhe Kosovës

Përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini ka nxitur planet e rrezikshme për shkëmbimin e territoreve mes Serbisë dhe Kosovës, tha për “Der Tagesspiegel” nënkryetari i grupit parlamentar të CDU/CSU-së, Johann Wadephul. Në prag të samitit të organizuar nga Kancelaria gjermane, Angela Merkel, dhe presidenti francez, Emmanuel Macron, me delegacione nga Prishtina e Beogradi,... 

KONKURS “HAXHI ZEKË BYBERAJ i LIDHJES së PEJËS”

“Botimet TROPOJA” dhe Gazeta e Alpeve “Tropoja”, në nderim të emrit e veprës të veprimtarit të shquar kombëtar Haxhi Zekë Byberaj i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit e kryetari i Lidhjes Shqiptare të Pejës,  shpall: KONKURS me krijimtari studimore, letrare e artistike Për 1)- Libra studimorë, monografi, me artikuj të përmbledhur; 2)- Artikuj studimorë. 3)... 

Urim i Shoqatës´´Trojet e Arbrit´´për Festën e Pashkëve

Shoqata e Intelektualëve Shqiptarë´´Trojet e Arbrit´´ ju uron të gjithë shqiptarëve të besimit katolik, festën e Pashkëve.Urojmë që kjo festë t´iu sjellë në familjet tuaja gëzim,begati, paqë dhe mirëqenie.Një urim i veçantë për intelektualët, veprimtarët dhe përkrahësit e shoqatës sonë të cilët për pesëmbëdhjetë vjet me radhë na përkrahën në rrugën tonë... 

Përflakja e Jezu Krishtit në Notre Dame përcëlloi shpirtin e njerëzimit

Nga Azgan HAKLAj Kur flakët e Notre Dame skuqën qiellin e Parisit, Bota shtangu dhe mbajti frymën për një çast.Një nga Kryetempujt dhe ndertesat më të bukura e madhështore që ka krijuar mendja njerëzore u duk se do të zhdukej përgjithmonë në atë lëmsh të zjarrtë që të kujton Ferrin Bibliko-Dantesk.Fatmirësisht ajo u mbajt në këmbë si një kollos i plagosur.Notre... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch